Poznaniacy postawili pomnik Klemensa Janickiego

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Stefana Czarneckiego
Szymon Cieślak

Poznaniacy postawili pomnik Klemensa Janickiego

Szymon Cieślak

Pochodzący z podżnińskiego Jauszkowa Klemens Janicki ma swój pomnik w Poznaniu, przy Starym Rynku.

Decyzja o jego postawieniu zapadła kilka lat temu. Pomnik tego poety epoki renesansu został ustawiony na liczącym 2,5 metra cokole z piaskowca. Przedstawia młodzieńca siedzącego na walizce z piórem i tabliczką w dłoni. Zapewne to odniesienie zarówno do twórczości poetyckiej, jak i do częstych podróży Janickiego, który związany był z kilkoma miejscowościami w Europie (na przykład Januszkowo, Żnin, Poznań, Padwa, Kraków). Autorami projektu pomnika są Joanna Buczak i Dariusz Wieczerzak. Inicjatorami budowy są Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz poznański deweloper firma UWI Inwestycje. Odsłonięciu towarzyszyła publikacja dotycząca Kl. Janickiego, której autorem jest pochodzący z Mięcierzyna znawca literatury tamtego okresy prof. Ignacy Lewandowski.

W wydarzeniu chciał uczestniczyć Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury.

- Jechałem na to wydarzenie z wielkim zainteresowaniem, mimo że przed świętami miałem wiele spraw na głowie. Spóźniłem się 8 minut. Byłem zaskoczony, ponieważ pod pomnikiem już nikogo nie było. Stał tylko tam czekający na mnie dr Aleksander Kuhn. Ten patriota bardzo związany ze Żninem spóźnił się 5 minut i również nikogo nie zastał. Byliśmy obaj zaskoczeni i rozczarowani. Patrząc na siebie, otoczyły nas różne telewizje prosząc, żeby coś powiedzieć. Nie kryliśmy zdziwienia - opowiada Stefan Czarnecki.

- Prawdopodobnie zrezygnowano z wielkiej uroczystości ze względu na pogodę. Wszyscy bojąc się deszczu przeszli do sali w ratuszu. Tam odbyły się przemówienia i występy artystyczne. W ratuszu wystąpili uczniowie ze SP w Januszkowie.

Jak zaznacza Stefan Czarnecki, Żnińskie Towarzystwo Kultury chce zwrócić się do Urzędu Miasta w Żninie, aby 2016 rok ogłosić rokiem Klemensa Janickiego, ponieważ do właśnie w tym roku mija 500 lat od jego urodzin.

Z tej okazji ŻTK przygotowuje dwie publikacje książkowe dotyczące wspomnianego poety oraz konferencję popularno-naukową.

Szymon Cieślak

Pracuję w Żninie. Zajmuję się przede wszystkim tematyką z terenu powiatu żnińskiego. Głównie robię zdjęcia. Publikuję na portalu znin.naszemiasto.pl oraz pomorska.pl. Moje publikacje można śledzić także w Gazecie Pomorskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.