Poznań pracuje nad promocją sukcesu polskich kryptologów

Czytaj dalej
Fot. archiwum gp/Jarosław Pruss
Hanka Sowińska

Poznań pracuje nad promocją sukcesu polskich kryptologów

Hanka Sowińska

W szerzenie wiedzy o naszych genialnych matematykach i kryptologach, pogromcach Enigmy, chcą się angażować samorządy i instytucje.

Z inicjatywy Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, w Poznaniu spotkali się przedstawiciele samorządów, instytucji, uczelni oraz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych związanych - w wieloraki sposób - z autorami łamania kodów Enigmy i ich współpracownikami.

- Zależy nam na stworzeniu wirtualnej mapy kontaktów i zdarzeń, związanej z poznańskimi matematykami oraz ich współpracownikami i uczestnikami złamania kodów Enigmy - mówił Marek Woźniak. - Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazały, że jest społeczne, także w skali międzynarodowej, zapotrzebowanie na wiedzę o tym niezwykłym i przełomowym zdarzeniu w historii Polski. Dlatego chcemy kontynuować prace nad szerzeniem wiedzy o bohaterach, którzy złamali kody Enigmy, poprzez współpracę z różnymi samorządami i instytucjami z Polski, ponad podziałami politycznymi. Uważamy, że jest to ważna inwestycja w nasz kapitał narodowy.

Uczestnicy spotkania (obecni byli m.in. przedstawiciele władz Cieszyna, Wyszkowa, Pobiedzisk, Szamotuł, Sosnowca i Bydgoszczy) zadeklarowali wolę długofalowej współpracy. Przedstawili również własne działania i zamierzenia związane z upamiętnianiem kryptologów.

Przypomnijmy: stolica Wielkopolski jest pierwszym (i na razie jedynym) polskim miastem, które będzie miało muzeum, zarazem ośrodek edukacyjny, poświęcone autorom największego sukcesu polskiego wywiadu w międzywojennym dwudziestoleciu. Placówka ma być gotowa do 2019 r. Od 2007 r. przy ul. Święty Marcin stoi pomnik trzech kryptologów.

W tym roku przed Centrum Kultury „Zamek” pojawił się szyfrokontener (informowaliśmy już, że Bydgoszcz jest zainteresowana jego sprowadzeniem). Kolorem i kształtem przypomina Enigmę, na którą udanego ataku kryptologicznego dokonał pod koniec grudnia 1932 r. bydgoszczanin Marian Rejewski.

Od autorki

W spotkaniu w Poznaniu udział wzięła wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. Chciałam się dowiedzieć, w jaki sposób władze rodzinnego miasta Rejewskiego wesprą pomysł marszałka Marka Woźniaka. Chciałam też dopytać o dalsze projekty promocji tej wybitnej postaci. Niestety, przez tydzień wiceprezydent nie znalazła 10 wolnych minut na rozmowę.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.