Poznań: Co zrobić, gdy osoby bezdomne nocują na naszej klatce schodowej?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marta Danielewicz

Poznań: Co zrobić, gdy osoby bezdomne nocują na naszej klatce schodowej?

Marta Danielewicz

W mroźne dni osoby bezdomne szukają schronienia na klatkach schodowych. Część mieszkańców się temu sprzeciwia. Czy mogą wyprosić nieproszonych gości? Czy straż miejska może takie osoby usunąć z budynku?

W poniedziałek opisywaliśmy burzę, jaką wywołał apel jednej z mieszkanek Jeżyc o to, aby uniemożliwiać osobom bezdomnym wchodzenie do kamienic i nocowanie na klatce schodowej. Część osób uznała, że zamykanie budynków przed bezdomnymi to brak empatii, a pod adresem autorski apelu posypały się nawet groźby.

Czytaj więcej: Poprosiła, by zamykać drzwi przed bezdomnymi. Życzono jej śmierci i straszono wysłaniem pism do rektora

Okazuje się, że w Poznaniu nie ma żadnego przepisu, który regulowałby takie sytuacje.

– Obowiązują nas ogólne przepisy i prawa miejskiego, które nie określają, czy w sytuacji, gdy na klatce schodowej śpi osoba bezdomna, musimy ją wyprosić. Może to regulować wewnętrzny regulamin każdej wspólnoty

– mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej w Poznaniu. – Oczywiście, z uwagi na to, że trwa zima wiele osób bezdomnych szuka ciepłego schronienia, gdzie może przenocować. Jeśli jakiś mieszkaniec wyraził zgodę na to, by taka osoba przebywała na klatce schodowej, a ona zachowuje czystość, jest spokojna, nie stwarza zagrożenia, to nie wygonimy jej na mróz. Z drugiej strony mamy na uwadze także mieszkańców, którzy mają prawo do spokoju. Zdarzają się przypadki, gdy osoby bezdomne nie zachowują się przykładnie, wszczynają awantury. Wtedy interweniujemy – dodaje.

Czytaj: Przy Krańcowej bezdomni mogą się umyć. I nie tylko. Co oferuje łaźnia Caritas Poznań?

A co na ten temat sądzą służby miejskie na co dzień zajmujące się problemami osób potrzebujących, w tym bezdomnych?

– Wszystko to kwestia sumienia, prawo tego nie reguluje

– potwierdza Lidia Leońska, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. – Jeżeli osoba bezdomna jest pod wpływem alkoholu, najbezpieczniej dla niej, jak i dla mieszkańców, będzie jej zawiezienie na izbę wytrzeźwień. W innym przypadku warto przygotować dla niej ciepły kąt, zostawić wiaderko i koc. Oczywiście to nie hotel, bezdomny powinien po sobie posprzątać – dodaje.

W okresie zimowym mieszkańcy Poznania często zgłaszają takie sytuacje strażnikom miejskim.

– Jeszcze kilka lat temu sami apelowaliśmy, by w mroźne dni otwierać drzwi osobom bezdomnym. Dziś wiemy, że to nie rozwiązuje problemu. Są ogrzewalnie, noclegownie, pomoc, którą osoby samotne, bez dachu nad głową, mogą uzyskać – mówi Przemysław Piwecki.

W okresie zimowym mieszkańcy Poznania często zgłaszają służbom, że na klatce schodowej w ich bloku, czy kamienicy, koczuje osoba bezdomna.
Waldemar Wylegalski Przy Krańcowej bezdomni mogą się umyć. I nie tylko. Co oferuje łaźnia Caritas Poznań?

Pomoc dla bezdomnych w Poznaniu

W Wielkopolsce pomoc bezdomnym świadczą 42 placówki, zapewniające 140 miejsc noclegowych. W samym tylko Poznaniu wsparcie i nocleg potrzebujący mogą uzyskać w następujących miejscach:

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.