Poznaj dziedzictwo Kujaw i Pomorza

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Joanna Pluta

Poznaj dziedzictwo Kujaw i Pomorza

Joanna Pluta

„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią” - to hasło tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym regionie.

Choć główne wojewódzkie obchody tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa są zaplanowane dopiero na wrzesień, już teraz jest znany dokładny program uroczystości i wszystkich atrakcji z nimi związanych. Obchody będą podzielone na dwie części - pierwsza z nich będzie trwała 10 i 11 września, a druga tydzień później. Tak naprawdę jednak sporo będzie się działo przez cały wrzesień. Trudno wymienić tutaj wszystkie propozycje, jakie są z tej okazji przygotowane. Wybierzemy dla Państwa najciekawsze z nich.

- W sobotę, 10 września o godz. 11 zapraszamy do Markowic na inaugurację obchodów EDD 2016 - słyszymy w bydgoskim Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, które jest koordynatorem EDD w regionie. - Nawiązując do tegorocznego hasła „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie, arcydzieła, pomniki” uroczystość rozpoczęcia EDD zaplanowano w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach.

Co jeszcze nas czeka? Między innymi zwiedzanie jednego z kościołów Chełmna. 10 września o godz. 12 rozpocznie się zwiedzanie podominikańskiego kościoła Świętych Piotra i Pawła przy ul. Wodnej wraz z przewodnikiem. Tego samego dnia będzie można także poznać historię kościoła w Gąsawie.

Poznaj dziedzictwo Kujaw i Pomorza

17 września o godz. 15 z kolei będą mieli co robić wielbiciele architektury zamków. Wtedy rozpocznie się bowiem zwiedzanie zamku Golubskiego. Kto lubi muzykę powinien w weekend 17 i 18 września pojechać do Górska, gdzie będzie trwał III Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych z województwa kujawsko-pomorskiego.

W Inowrocławiu 10 i 17 września w ramach wydarzeń organizowanych przez tamtejsze muzeum, będzie można poznać historię pomników Jana Kasprowicza, a także czasopisma „Rocznik Kasprowiczowski”.

W Toruniu w związku z EDD możemy liczyć między innymi na trzy imprezy w Muzeum Etnograficznym oraz na wyjątkową wystawę fotografii przygotowaną podczas warsztatów, które z seniorami z Centrum Aktywizacji Seniorów WOAK w Toruniu prowadził fotografik Stanisław Jasiński.

W Bydgoszczy natomiast przygotowano m.in. wystawę „Zapomniane i mało znane miejsca kultu w Bydgoszczy”, jaką obejrzymy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, a także Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Pełen program na naszych stronach internetowych.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.