Pożegnalne dni u Kopernika w Toruniu [program, wizualizacje]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Marta Siwicka

Pożegnalne dni u Kopernika w Toruniu [program, wizualizacje]

Marta Siwicka

Filmy 5D, gwiazdy, hologram astronoma - tak zmieni się Dom Mikołaja Kopernika.

W poniedziałek 4 września Dom Kopernika zostanie zamknięty w celu przebudowy.

W wyniku zmian stara ekspozycja zostanie całkowicie przemodelowana. Będzie składać się z 26 sal wyposażonych w interaktywne eksponaty: ekrany dotykowe, sztuczny płomień, ekrany led. Będzie ją można zwiedzać również w tzw. rzeczywistości rozszerzonej (system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo) za pomocą urządzeń mobilnych.

Obecnie Dom Mikołaja Kopernika poświęcony jest tylko wielkiemu astronomowi, a po rewitalizacji pojawią się nowe sale tematyczne. Zaaranżowane zostaną między innymi sala astronomii w czasach przedkopernikańskich, wielkich odkryć geograficznych czy rodziny Kopernika, która była typową rodziną mieszczańską tamtego okresu. - Ponadto przywracamy więźbę dachową, która obecnie nie jest udostępniana - mówi Hubert Smolarski z działu promocji Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Więźba będzie eksponowana na tle ekranu podobnego do tego w planetarium. Wyświetlimy na nim proces budowy kamienicy, która jest wzorcowym przykładem hanzeatyckiej kamienicy miejskiej oraz gwiaździste niebo. Będzie to jednak zupełnie coś innego niż oferta planetarium.

W Domu Kopernika będzie można również obejrzeć filmy w technologii 5D pokazujące Wielki Wybuch czy lot nad XV-wiecznym Toruniem. Niewątpliwą atrakcja będzie też hologram Mikołaja Kopernika, który opowie o swoich dokonaniach.

Od strony podwórza pojawi się również winda. Przebudowa potrwa ok. 10 miesięcy i ma kosztować 14 mln zł.

W najbliższy weekend będzie ostatnia szansa, by zobaczyć dotychczasową ekspozycję Domu Mikołaja Kopernika.

Z tej okazji Dom Mikołaja Kopernika przygotował szereg wydarzeń i atrakcji. Dziś o godz. 12 odbędzie się finisaż wystawy stałej. Na finisażu eksponowane będą plakaty wystaw czasowych, księga pamiątkowa oraz inne archiwalne materiały.

Z kolei w dniach 2-3 września odbędzie się pożegnalny weekend z atrakcjami. Najmłodsi wezmą udział w grze „Na tropie Mikołaja Kopernika” oraz zajęciach edukacyjnych. Dla nieco starszych odbędą się wykłady, prezentacje planów nowego zagospodarowania muzeum i pokazy slajdów.

Ponadto co pół godziny odbywać się będą warsztaty wypieku pierników. Zaplanowano także oprowadzanie po ekspozycji oraz konkursy z nagrodami.

PROGRAM:

Czwartek, 31 sierpnia
12:00 – uroczysty finisaż z udziałem dyrekcji muzeum, przedstawicieli władz miejskich oraz byłych i obecnych pracowników placówki
Sobota, 2 września
11.00 - gra edukacyjna z nagrodami „Na tropie Mikołaja Kopernika” (prowadzenie Maria Gessek)
12.00 - „Co nowego? Zabytki z nowej wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem (prowadzenie Alicja Lubowicka)
13.00 - zajęcia edukacyjne „Rodzina Mikołaja Kopernika” (prowadzenie Maria Gessek)
13.00 - „Co nowego? Zabytki z nowej wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem (prowadzenie Alicja Lubowicka)
14.00 – „Co nowego? Zabytki z nowej wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem (prowadzenie Alicja Lubowicka)
11:00 - 16:00 Warsztaty wypieku pierników (także z formy przedstawiającej Mikołaja Kopernika) co pół godziny; ostatni wypiek o godzinie 15:30
Niedziela, 3 września
11.00 - gra edukacyjna z nagrodami „Na tropie Mikołaja Kopernika” (prowadzenie Katarzyna Kudzewicz-Kossakowska)
11.00 - „Co nowego? Zabytki z nowej wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem (prowadzenie Alicja Lubowicka)
12.00 - „Nowa wystawa stała w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem
(prowadzenie Michał Kłosiński)
13.00 - zajęcia edukacyjne „Rodzina Mikołaja Kopernika” (prowadzenie Katarzyna Kudzewicz- Kossakowska)
13.00 - Obecna wystawa stała w Domu Kopernika. Ostatnie oprowadzanie (Michał Kłosiński)
14.00 - „Nowa wystawa stała w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem
(prowadzenie Michał Kłosiński)
11:00 - 16:00 Warsztaty wypieku pierników (także z formy przedstawiającej Mikołaja Kopernika) co pół godziny; ostatni wypiek o godzinie 15:30
Bilety wstępu do muzeum cenie 13 zł normalny, 10 ulgowy. Za wszystkie dodatkowe atrakcje nie pobieramy opłat.

Marta Siwicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.