Pożegnalne dni u Kopernika w Toruniu [program, wizualizacje]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Marta Siwicka

Pożegnalne dni u Kopernika w Toruniu [program, wizualizacje]

Marta Siwicka

Filmy 5D, gwiazdy, hologram astronoma - tak zmieni się Dom Mikołaja Kopernika.

W poniedziałek 4 września Dom Kopernika zostanie zamknięty w celu przebudowy.

W wyniku zmian stara ekspozycja zostanie całkowicie przemodelowana. Będzie składać się z 26 sal wyposażonych w interaktywne eksponaty: ekrany dotykowe, sztuczny płomień, ekrany led. Będzie ją można zwiedzać również w tzw. rzeczywistości rozszerzonej (system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo) za pomocą urządzeń mobilnych.

Obecnie Dom Mikołaja Kopernika poświęcony jest tylko wielkiemu astronomowi, a po rewitalizacji pojawią się nowe sale tematyczne. Zaaranżowane zostaną między innymi sala astronomii w czasach przedkopernikańskich, wielkich odkryć geograficznych czy rodziny Kopernika, która była typową rodziną mieszczańską tamtego okresu. - Ponadto przywracamy więźbę dachową, która obecnie nie jest udostępniana - mówi Hubert Smolarski z działu promocji Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Więźba będzie eksponowana na tle ekranu podobnego do tego w planetarium. Wyświetlimy na nim proces budowy kamienicy, która jest wzorcowym przykładem hanzeatyckiej kamienicy miejskiej oraz gwiaździste niebo. Będzie to jednak zupełnie coś innego niż oferta planetarium.

W Domu Kopernika będzie można również obejrzeć filmy w technologii 5D pokazujące Wielki Wybuch czy lot nad XV-wiecznym Toruniem. Niewątpliwą atrakcja będzie też hologram Mikołaja Kopernika, który opowie o swoich dokonaniach.

Od strony podwórza pojawi się również winda. Przebudowa potrwa ok. 10 miesięcy i ma kosztować 14 mln zł.

W najbliższy weekend będzie ostatnia szansa, by zobaczyć dotychczasową ekspozycję Domu Mikołaja Kopernika.

Z tej okazji Dom Mikołaja Kopernika przygotował szereg wydarzeń i atrakcji. Dziś o godz. 12 odbędzie się finisaż wystawy stałej. Na finisażu eksponowane będą plakaty wystaw czasowych, księga pamiątkowa oraz inne archiwalne materiały.

Z kolei w dniach 2-3 września odbędzie się pożegnalny weekend z atrakcjami. Najmłodsi wezmą udział w grze „Na tropie Mikołaja Kopernika” oraz zajęciach edukacyjnych. Dla nieco starszych odbędą się wykłady, prezentacje planów nowego zagospodarowania muzeum i pokazy slajdów.

Ponadto co pół godziny odbywać się będą warsztaty wypieku pierników. Zaplanowano także oprowadzanie po ekspozycji oraz konkursy z nagrodami.

PROGRAM:

Czwartek, 31 sierpnia
12:00 – uroczysty finisaż z udziałem dyrekcji muzeum, przedstawicieli władz miejskich oraz byłych i obecnych pracowników placówki
Sobota, 2 września
11.00 - gra edukacyjna z nagrodami „Na tropie Mikołaja Kopernika” (prowadzenie Maria Gessek)
12.00 - „Co nowego? Zabytki z nowej wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem (prowadzenie Alicja Lubowicka)
13.00 - zajęcia edukacyjne „Rodzina Mikołaja Kopernika” (prowadzenie Maria Gessek)
13.00 - „Co nowego? Zabytki z nowej wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem (prowadzenie Alicja Lubowicka)
14.00 – „Co nowego? Zabytki z nowej wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem (prowadzenie Alicja Lubowicka)
11:00 - 16:00 Warsztaty wypieku pierników (także z formy przedstawiającej Mikołaja Kopernika) co pół godziny; ostatni wypiek o godzinie 15:30
Niedziela, 3 września
11.00 - gra edukacyjna z nagrodami „Na tropie Mikołaja Kopernika” (prowadzenie Katarzyna Kudzewicz-Kossakowska)
11.00 - „Co nowego? Zabytki z nowej wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem (prowadzenie Alicja Lubowicka)
12.00 - „Nowa wystawa stała w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem
(prowadzenie Michał Kłosiński)
13.00 - zajęcia edukacyjne „Rodzina Mikołaja Kopernika” (prowadzenie Katarzyna Kudzewicz- Kossakowska)
13.00 - Obecna wystawa stała w Domu Kopernika. Ostatnie oprowadzanie (Michał Kłosiński)
14.00 - „Nowa wystawa stała w Domu Mikołaja Kopernika” - pokaz slajdów z komentarzem
(prowadzenie Michał Kłosiński)
11:00 - 16:00 Warsztaty wypieku pierników (także z formy przedstawiającej Mikołaja Kopernika) co pół godziny; ostatni wypiek o godzinie 15:30
Bilety wstępu do muzeum cenie 13 zł normalny, 10 ulgowy. Za wszystkie dodatkowe atrakcje nie pobieramy opłat.

Marta Siwicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.