Pożar katedry w Sosnowcu [ZDJĘCIA I WIDEO Z DRONA] Widok wstrząsający

Czytaj dalej

Pożar katedry w Sosnowcu [ZDJĘCIA I WIDEO Z DRONA] Widok wstrząsający

Pożar katedry w Sosnowcu: Widok spalonej katedry w Sosnowcu z drona jest porażający. Katedra wygląda jak po wybuchu bomby. Zobaczcie film wideo z drona autorstwa Daniela Pietrygi. Wiele wskazuje na to, że odbudowę sfinansuje w części całe województwo śląskiego.

Pożar katedry w Sosnowcu:

Miliony złotych strat materialnych i trudne do oszacowania straty dla kultury - to bilans pożaru katedry w Sosnowcu. W środę w nocy spłonął dach, zalana jest część zabytkowych i bezcennych malowideł Włodzimierza Tetmajera.

ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA Z WNĘTRZA KATEDRY:
POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WNĘTRZE CAŁKOWICIE ZNISZCZONE ZDJĘCIA

Jak poinformowała diecezja "wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko". "Choć starano się używać jak najmniej wody, jednak z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło, z których słynęła sosnowiecka katedra" - informuje diecezja w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Chcesz wspomóc odbudowę katedry w Sosnowcu? Prześlij pieniądze
Parafia Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu:
nr konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975

Straty, jak wskazuje diecezja, "idące w miliony złotych" będzie można dokładniej oszacować po całkowitym ugaszeniu pożaru i dokładnych oględzinach. "Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze szereg prac konserwatorskich i remontowych" - informuje diecezja.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA KATEDRA Z DRONA:

Rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik poinformował, że trwa akcja dogaszania. Obecnie na miejscu jest 12 zastępów straży. "Dogaszanie może potrwać co najmniej do godzin popołudniowych. Pomagamy rozebrać spaloną konstrukcję dachu" - powiedział Wojtasik. Odnosząc się do malowideł, dodał, że starano się podczas akcji, by "zalania były jak najmniejsze".

CZYTAJ KONIECZNIE ZDJĘCIA Z NOCY I AKCJI STRAŻAKÓW:
POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WSTRZĄSAJĄCE ZDJĘCIA + WIDEO

ZOBACZ KONIECZNIE, CO ZOSTAŁO PO KATEDRZE:
POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WIDOK PO POŻARZE JEST PRZERAŻAJĄCY

CZYTAJ WIĘCEJ:
MARSZAŁEK CHĘCIŃSKI: BĘDĄ PIENIĄDZE NA ODBUDOWĘ KATEDRY W SOSNOWCU

"W nocy udało mi się zajrzeć do wnętrza, słychać było kapiącą wodę. Jaki jest stan malowideł trudno stwierdzić. Będziemy to ustalać w momencie, w którym strażacy przekażą obiekt" - powiedział ks. Paweł Rozpiątkowski z diecezjalnego biura prasowego.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Komentarze

27
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Jerzy

Czy to nie ruskie za tym stojo

Auch Oberschlesier

Gdyby Polactwo niy poniszczylo kosciolow prawoslawnych i boznic zydowskich w Sosnowcu - to mieliby teraz pomieszczenia, ktorych mogliby prosic Boga o ukaranie winnych i cud finansowy.
A moze by w kosciolach sosnowieckich zrobic na kazdej mszy tak zwane ...dwie ofiary... (nie mylic z Marxem i Engelsem - ukochanymi swietymi sosnowiokow)?
Zobaczmy szczodrosc gorolska.

Kazik

W byle jakim biurze,sklepie ,każą montować czujki dymu,na korytarzach,salach ,w łazienkach.......a taki zabytek,kościół,o olbrzymiej kubaturze ,drewnianej więzbie dachowej posiadał takowe czujki dymu jako element systemu przeciwpożarowego????....wątpie.A teraz ogólno-wojewódzka ściepa na remont.Nie dam nawet grosza.

otto

o systemie przeciwpożarowym! Dlaczego ubezpieczyciel (jezeli byla polisa) ubezpieczyl zabytkowy budynek bez systemu przeciwpożarowego??? Dlaczego warunkiem ubezpieczenia mieszkania nie jest czujnik gazu??? dlczegoo to chore panstwo kaze ludiom kupowac wiatole autostradowe ,kaze wymieniac dobre liczniki pradu na elektroniczne a nie zadba ustawowo o obywatela. Tylko wieczne zebractwo zbiorki,kwesty na ofiary. Wszystkim trzeba nieszczesnikom pomagac charytatywnie bo ten kraj jest postawiony na glowie.

Berbla

Służy jako obiekt kultury, i tego nikt nie zaprzeczy. To w takim razie co wokół katedry robią te obrzydliwe i leciwe chałupy? Gdzie był konserwator kiedy je stawiali... Koszty dobytku spalonego i jego odbudowy powinien bez żadnej łaski sfinansować co do grosza ubezpieczyciel, bo za to opłaca się polisę. Kiedy obiekt nie był ubezpieczony, wtedy bez wątpienia finansuje jego wieloletni użytkownik. Albo, finansują również ludzie i organizacje dobrej woli. Natomiast wojewoda to może na pewno dysponować tylko swoim własnym, jeśli oczywiście kobita zezwoli. Jednak od kasy wspólnej wszystkich, to wojewoda, i każdy inny, niech się po wsze czasy odczepi. Punkty wyborcze to wojewoda niech sobie nałapie własnym intelektem i swoją osobą, a nie czynionymi finansowymi usługami za nie swoje. To jest czytelne i obiektywne stanowisko, tak uważam!

-+- =K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= -+-

Więcej info po wpisaniu w google hasła:-+-=K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W=-+- oraz z krop'kami między literami i bez kro'pek. 
(po'pis'ano: -+-=K.Z. =N.S.Z.Z.= S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. =O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W= -+- )

marian

dziwie sie tylko,ze juz mowia o milionowych stratach.kto za to zaplaci?klechy,biskupi,watykan?NIE.znowu beda zerowac na zwyklych ludziach.napisza ze kosciol jest biedny.rozebrac,cegly przeznaczyc na budowe domow socjalnych.

Pożar katedry w Sosnowcu: Spłonęła katedra Wniebowzięcia NMP ZDJĘCIA + WIDEO KATEDRA SOSNOWIEC

Temat następny ---Pożar katedry w Sosnowcu. Spłonął dach. Ogromne straty ----

PS komu zależało na tych ogromnych stratach czy Ślązacy z Sosnowca to podpalili

nie raczej nieeeeeeeeeeeeeeee to kto !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Na zajutrz się okaże że trza MAJDAN rozpętać tam gdzie ich wola

miejcie pozor goroliki na smakoszy

Jak Marszałek Chęciński

No-tylko nie w Sosnowieckiej katedrze.
Jestem głęboko zasmucony,że ta katedra paliła się,że doznała tylu zniszczeń.
Jednak nie rozumiem,dlaczego marszałek już zapewnia,że katedra będzie odbudowywana z pieniędzy narodu,gdy jeszcze zgliszcz dachu dokładnie nie ugaszono.
Panie Marszałku-niech najpierw ugaszą pożar,znajdą przyczyny pożaru,sprawdzą na ile budowla jest ubezpieczona,nim pan będzie deklarował pieniądze publiczne na odbudowę.
Górnicy z kopalni Mysłowice-Wesoła też się palili!!
Może najpierw nimi by się pan zajął z taką pieczołowitością?
Wybory samorządowe niedługo-niech pan o tym pamięta!

gość

Na biednego nie trafiło. Niech teraz p.Grzegorz z kumplami zrobi zrzutkę i za miesiąc maja nowy daszek.Mają z czego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.