Powtórka byłaby mile widziana

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pabijan
Magdalena Zimna

Powtórka byłaby mile widziana

Magdalena Zimna

Maciej Janowski po zwycięstwie w Horsens dołączył do czołówki klasyfikacji generalnej indywidualnych mistrzostw świata.

Polak jest czwarty w zestawieniu, z niewielką stratą do liderów. W czołówce jest bowiem bardzo ciasno - Tai Woffinden i Chris Holder dzielą się pierwszym miejscem, tylko o punkty wyprzedzają Grega Hancocka, a Janowski traci do nich trzy punkty. To różnica do odrobienia w jednym wyścigu.

Powoli do celu

Polak jest więc na dobrej drodze do zdobycia medalu IMŚ, co byłoby świetnym zakończeniem drugiego roku startów w prestiżowym cyklu. Do tego jeszcze jednak daleka droga, z najbliższym przystankiem w Pradze.

Rok temu w stolicy Czech Janowski wypadł świetnie. Stanął na trzecim stopniu podium - za Woffindenem i Hampelem - ale gdyby pod uwagę brać punktowy dorobek, mógłby ustawić się dwa stopnie wyżej - obok Brytyjczyka. Obaj zdobyli bowiem po 18 punktów. Gdyby taki występ Polak powtórzył w sobotę, mógłby wysforować się nawet na pozycję lidera cyklu. Janowski spokojnie podchodzi jednak do sprawy i nie wybiega myślami za daleko w przyszłość. - Zdaję sobie sprawę, że dopiero trzy turnieje Grand Prix za nami. Jest jeszcze wiele do zrobienia i cały czas musimy ciężko pracować, by osiągnąć sukces - mówił po zwycięstwie w Horsens. - Trzeba wciąż być skupionym na celu i pracować tak samo jak w Danii. Ten sezon to dla mnie na razie wzloty i upadki, raz jest lepiej, raz gorzej. Wyciągamy z tego wnioski i pracujemy dalej. Będziemy wciąż działać w ustalony na początku roku sposób i zobaczymy, jak wypadną kolejne rundy - zakończył Polak.

Potrzebna chłodna głowa

Janowski będzie jednym z trójki Polaków w Pradze. O punkty będą tam też walczyć Bartosz Zmarzlik i Piotr Pawlicki. Obaj wciąż pobierają nauki od bardziej doświadczonych uczestników cyklu, choć obu stać już na świetne występy. Większy problem z utrzymaniem stabilnej, dobrej formy ma Pawlicki, który kilka razy wywracał się na torze lub przez inne błędy nie dowoził do mety cennych punktów. W klasyfikacji jest gdzieś przy końcu listy uczestników, ale szczęśliwie ma jeszcze dość dużo czasu na poprawienie swojej pozycji. Na pewno nie brakuje mu umiejętności, a być może jedynie „chłodnej” głowy.

Po raz czwarty w tym roku turniej cyklu Grand Prix zostanie rozegrany bez Jarosława Hampela. Czwarty z Polaków z prawem do startu w IMŚ wciąż nie czuje się gotowy do powrotu na tor po ubiegłorocznej kontuzji. Tradycyjnie, zastępować go będzie Szwed Fredrik Lindgren.

Fakty

Za nami są trzy z jedenastu tegorocznych rund cyklu Grand Prix.
W Grand Prix Słowenii na podium stanęli kolejno:

  1. Peter Kildemand (Dania),
  2. Jason Doyle (Australia),
  3. Chris Holder (Australia).

W Grand Prix Polski w Warszawie w najlepszej trójce byli:

  1. Tai Woffinden (Wielka Brytania),
  2. Greg Hancock (USA),
  3. Matej Zagar (Słowenia).

W Horsens wygrał Maciej Janowski (Polska), a podium uzupełnili Holder i Woffinden.

Do rozegrania pozostało osiem turniejów. Najbliższy - Grand Prix Czech w Pradze - odbędzie się w sobotę. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 19.00. Transmisję z turnieju zapowiada Canal+.

Kolejne turnieje cyklu odbędą się:

Magdalena Zimna

W "Pomorskiej" pracuję już ładnych kilkanaście lat, od początku w dziale sportowym. Najpierw w roli początkującego reportera, potem dziennikarza i wydawcy. Teraz kieruję pracą działu.


Nadal chętnie piszę - o sporcie w regionie, kraju, czasem i na świecie. O tym co dzieje się w halach, na boiskach, stadionach, a czasem również wokół nich. Najwięcej - o wydarzeniach z żużlowych torów, zwłaszcza bydgoskiej Polonii. Z ciekawością przyglądam się jednak również innym klubom i dyscyplinom.


Przy tym wszystkim staram się łączyć "starą szkołę" z wyzwaniami, jakie niesie za sobą współczesne dziennikarstwo.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.