Powstanie tylko jedna klasa w strzeleńskim liceum

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Agnieszka Nawrocka

Powstanie tylko jedna klasa w strzeleńskim liceum

Agnieszka Nawrocka

Od września w strzeleńskim liceum powstanie tylko jedna klasa pierwsza. Budynek nie będzie jednak stał pusty. Jest pomysł na jego wykorzystanie.

Liceum strzeleńskie od lat traci uczniów. Szkoła jest „ofiarą” niżu demograficznego oraz bliskości Inowrocławia. Uczniów systematycznie ubywa. Mieszkańcy od dawna obawiają się, że dojdzie do likwidacji szkoły.

W ofercie edukacyjnej szkoły na nadchodzący rok podawano możliwość kształcenia w klasach lingwistycznej z elementami dziennikarstwa, w klasie prawniczej z elementami europeistyki oraz klasie przyrodniczo-sportowej z elementami ratownictwa medycznego. Nie uda się zebrać chętnych do nauki na wszystkich trzech kierunkach.

W tym roku udało się zebrać 25 uczniów, którzy przyjdą do klasy pierwszej. To oznacza, że będzie tylko jeden oddział. W liceum uczy się obecnie tylko około 80 uczniów, w trzech rocznikach. Szkoła jest częścią Zespołu Szkół w Strzelnie, stworzonego ze szkoły zawodowej oraz gimnazjum gminy Jeziora Wielkie, które jest wygaszane. Dzięki temu łatwiej jest zagospodarować budynek liceum i znaleźć pracę dla nauczycieli. A i tak dla wielu z nich brakuje godzin.

Wbrew wcześniejszym obawom, nie było konieczności zwalniania w tym roku dużej grupy pedagogów. Jak zapewnia Piotr Cieślik, dyrektor ZS w Strzelnie, w tym roku zmiany dotkną niewielu nauczycieli. Kiedy z Jezior Wielkich przenoszono gimnazjum do Strzelna przeszli tu także nauczyciele. Teraz kilka osób znów przejmie gmina, bo tam w szkole podstawowej będą klasy siódme, a potem ósme. Pojedyncze osoby, mają mieć ograniczone etaty.

W tym roku nie będzie pierwszej klasy gimnazjum, zatem w budynku liceum będzie więcej miejsca. Piotr Cieślik zapewnia jednak, że obiekt nie będzie stał niewykorzystany.

Jak mówi dyrektor, szkoły zawodowe znów cieszą się sporym zainteresowaniem młodzieży. W głównej siedzibie technikum i szkoły zawodowej przy ulicy Kościuszki robi się ciasno. Dlatego część zajęć będzie się mogła odbywać w liceum. Dodajmy, że Zespół Szkół w Strzelnie to w sumie około 600 uczniów. Większość z nich uczęszcza do technikum i szkoły zawodowej.

Agnieszka Nawrocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.