Powstała lista ulic do budowy i naprawy w Chojnicach

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Powstała lista ulic do budowy i naprawy w Chojnicach

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Radni mają małe uwagi, a niektórzy mówią wprost, co myślą.

Niektórzy radni w radzie miejskiej są też przewodniczącymi osiedli, dlatego jest im łatwiej powalczyć o swoje ulice.

- Skończmy inwestować w lewą stronę osiedla Bytowskiego - grzmiał na zebraniu komisji, żując gumę Edward Gabryś. Renata Dąbrowska przypominała o fatalnym stanie ulic na jej osiedlu Małe Osady-Pawłówko. - Nic za to nie możemy, że mamy takie położenie osiedla - mówiła. - Oprócz Tucholskiej, która jest drogą wojewódzką, żadna ulica nie jest na naszym osiedlu zrobiona.

Jacek Domozych oraz Jarosław Rekowski, dyrektorzy wydziałów w chojnickim ratuszu, którzy zajmują się drogami i inwestycjami, tłumaczyli, że to pewnego rodzaju uporządkowanie listy pozwoleń na budowy, pozbieranie życzeń i postulatów mieszkańców czy wreszcie ich wnioski z przeglądu sytuacji na tych drogach. W zamyśle lista ta miała obejmować małe, krótkie ulice, które nie wymagają wielkich nakładów, a które z różnych względów nie zostały jeszcze wykonane, dokończone czy wyremontowane. Ich remonty rozłożono na lata 2016-2022.

Jak wyliczono, aby wyremontować ulice, które są aktualnie na tej liście, potrzeba około 3,5 mln zł. Radnym nie spodobała się chociażby ulica Truskawkowa, bowiem na jej remont potrzeba już sporych nakładów, bo ma ona blisko pół kilometra i szerokość dziesięć metrów. Na liście 2016-2022 znalazły się: Tetmajera, Kasprowicza, Konarskiego, Krasickiego (od Sawickiej do Prochowej), fragment Gdańskiej przy Opusie, Widokowa, Paderewskiego od Reja i od Zapolskiej, Willowa. Znalazły się na niej też parkingi, które powinny już zostać wyremontowane, chociażby przy Młodzieżowej 3, Ceynowy 7-9 (od ulicy Sportowej), Ceynowy 1-3, Sportowa 1 i Rzepakowa (za Modrakiem).

Antoni Szlanga proponuje, że specjalna komisja powinna przejrzeć stan dróg i wtedy będzie można podjąć pierwsze decyzje. Zauważył też, że 3,5 mln zł rozłożone na inwestycje w ciągu kilku lat to nie jest majątek i miasto stać.

W tym roku mają być wykonane drogi na osiedlu Asnyka: Jastruna, Bałuckiego oraz fragmenty Żeromskiego i Leśmiana z odwodnieniem i oświetleniem. Być może jesienią przyszłego roku uda się ruszyć z remontami 19. ulic (głównie osiedle Kolejarz i okolice Dworcowej) w związku z planowaną wielką inwestycją związaną z kanalizacją deszczową w mieście . Na najbliższej sesji radni zatwierdzą pierwszy pakiet remontów.

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.