Powstaje dokument o Poli Negri. Ekipa gościła w Lipnie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Renata Kudeł

Powstaje dokument o Poli Negri. Ekipa gościła w Lipnie

Renata Kudeł

Apolonia Chałupiec, która stała się Polą Negri, znów przyczyni się do promocji miasta. Film dokumentalny o niej kręcono także w Lipnie.

W Lipnie gościła ekipa telewizyjna, która przygotowuje film dokumentalny o Poli Negri. Powstaje on dla zdygitalizo-wanego Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech. Treści mają być zamieszczane na portalu „Porta Polonica”. Krzysztof Czajka z TV 3 we Wrocławiu, twórca filmu, spotkał się z Dorotą Łańcucką, współorganizatorką Przeglądu Filmowego „Pola i inni”, pomysłodawczynią Izby Pamięci Poli Negri w kinie „Nawojka”.

Dorota Łańcucka jest członkinią Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. - Z Krzysztofem Czajką z TVP 3 Wrocław umawiałam się już od jakiegoś czasu - opowiada Dorota Łańcucka. - Przyjechał do Lipna dwudziestego lipca. W naszym mieście powstały kadry filmu dokumentalnego o Poli. Będzie on opublikowany na stronie internetowej „Porta Polonica”.

- To właśnie w Niemczech Pola zyskała status gwiazdy światowego formatu - mówi Dorota Łańcucka. - W USA widzowie znali już jej filmy, a „Madame Dubbarry” wprawiła w zachwyt samego Chaplina. Dlatego w 1922 roku Nowy Jork i Hollywood witały ją jak królową ekranu.

- Ekipa telewizyjna chciała poznać początki życia wielkiej aktorki, jej miejsce urodzenia i nasze magiczne kino, w którym pokazujemy filmowe szlagiery z Polą Negri - mówi lipnowianka.

- Taki klimat mamy tylko w Lipnie, tu czuć jej ducha. Tu zaczynała daleką drogę na szczyty kariery. Przyszły rok to rok rocznic, urodzin i śmierci. Cieszy nas, że interesuje się nią cały świat.

Portal „Porta Polonica” ma być nie tylko „miejscem pamięci” Polonii i Polaków w Niemczech, ale też ich miejscem w sieci, platformą zawiązywania kontaktów i wymiany, przyczyniającą się do aktywnego współtworzenia elektronicznego zbioru niemieckich „poloników”. Dzięki temu staje się możliwe ukazanie zróżnicowanego obrazu przeszłości i teraźniejszości Polonii i Polaków w Niemczech.

Krzysztof Czajka z TVP 3 Wrocław jest tegorocznym laureatem Polsko - Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej imienia Tadeusza Mazowieckiego.

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.