Kinga Czernichowska

Powojenne oblicze miasta Breslau

Lata 1900-1920 , Podwale (Ohlauer Stadtgraben), widok z Traugutta w stronę Komuny Paryskiej Fot. fot.fotopolska.eu Lata 1900-1920 , Podwale (Ohlauer Stadtgraben), widok z Traugutta w stronę Komuny Paryskiej
Kinga Czernichowska

Dziennikarze „Breslauer Zeitung” przekonywali w 1920 roku, dlaczego warto odwiedzić powojenny Breslau. Zachęcali również do spacerów po wschodzie słońca. Wtedy, gdy ulice miasta świeciły jeszcze pustkami.

Nostalgia - to uczucie, które często nas ogarnia po trudnych przeżyciach i bolesnej historii. Nostalgiczne nastroje udzieliły się również mieszkańcom Breslau, którzy tęsknili za czasami świetności miasta. Chcieli, by miasto tętniło życiem jak dawniej, przed Wielką Wojną, która pociągnęła za sobą miliony ofiar i na zawsze zmieniła życie tych, którzy pozostali przy życiu. Jednak to w 1920 roku, a więc krótko po zakończeniu I wojny światowej było niemożliwe. Do tego wciąż było niespokojnie -dziennikarze po raz kolejny przywołują w swoich tekstach skutki puczu Kappa.

Co pozostało? Na pewno tęsknota za przeszłością i nadzieja, że turyści, mimo trudnej historii miasta Breslau, będą dalej odwiedzać stolicę Śląska.

W dalszej części artykułu dowiesz się, ile kosztowały papierosy w Breslau

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kinga Czernichowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.