Powiat na medal. Mamy dwie nagrody!

Czytaj dalej
Fot. Archiwum starostwa
Agnieszka Romanowicz

Powiat na medal. Mamy dwie nagrody!

Agnieszka Romanowicz

Powiat świecki został wyróżniony w dwóch ważnych rankingach.

Ósme miejsce w ogólnym rankingu powiatów w Polsce i czwarte w rankingu energii odnawialnej - powiat świecki ma się czym pochwalić.

Oba rankingi prowadzi Związek Powiatów Polskich. Samorządy oceniane są przez ekspertów w 11 grupach tematycznych. Pod uwagę bierze się aż 90 kryteriów.

Pierwszy ranking oceniał działania powiatu na wielu polach, m.in. za działania służące rozwojowi regionu. Tu docenione zostało zaangażowanie starostwa podczas inauguracji sezonu turystycznego w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie nasz powiat zajął pierwsze miejsce, choć uczestniczył w nim pierwszy raz.

Spodobały się też rozwiązania poprawiające jakość funkcjonowania starostwa, które przeprowadziło samoocenę i chce się doskonalić. Punktowano posiadanie elektronicznej skrzynki podawczej i strony internetowej BIP z opcją dla niedowidzących. Doceniono, że powiat powołał pełnomocnika ds. społeczeństwa informacyjnego, pracownie informatyczne i infokioski.

Kolejne plusy były za wspomaganie działalności stowarzyszeń, co ułatwia powołanie pełnomocnika do spraw kontaktu z organizacjami pozarządowymi. Na dobre noty wpłynęły też akcje profilaktyczne, dostosowanie urzędu dla potrzeb niepełnosprawnych, udział w wystawach i targach, a także promocja działań proekologicznych.

Z ekologią związany jest odrębny ranking - wykorzystania źródeł odnawialnych energii. Tutaj powiat świecki zajął czwarte miejsce. Pod uwagę eksperci wzięli projekty związane z wykorzystaniem energii słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatru, otoczenia (wszechobecnego promieniowania) i biomasy.

Powiat świecki ma dokonania na większości tych pól, jednak tak wysokie miejsce zajął dzięki elektrociepłowni biomasy Mondi, która jest największą w Polsce tego typu wśród wszystkich elektrociepłowni przemysłowych i zawodowych.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.