Potrzebny jest nowy pomysł na tę szkołę

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Renata Kudeł

Potrzebny jest nowy pomysł na tę szkołę

Renata Kudeł

Jeśli nie ogólniak, to może szkoła artystyczna, albo technikum? Co dalej z liceum imienia Baczyńskiego we Włocławku.

- Nie chcemy, aby dyskusja o losach liceum imienia Baczyńskiego odbywała się bez naszego udziału - twierdzą rodzice uczniów tej szkoły w liście otwartym, adresowanym do włocławskich radnych. - Będziemy stać w obronie tej placówki - zapowiadają. - Jesteśmy przeciw jej likwidacji, zwłaszcza likwidacji nieuzasadnionej, podyktowanej wyłącznie ekonomią. To sprowadzenie oświaty do roli matematycznego wzoru, w którym po podstawieniu liczb nie widzi się dzieci, tylko wynik. Najlepiej dodatni.

Na zarzut, że władze oświatowe załatwiają sprawę „Baczyńskiego” za plecami zainteresowanych, odpowiada Barbara Moraczewska, wiceprezydent miasta: - Nie zgadzam się z tym - mówi. - Wielokrotnie podkreślałam, że trzeba w tej kwestii zacząć konsultacje społeczne. Ale aby mogły zostać przeprowadzone, musi być uchwała inicjująca proces wygaszania. Tak stanowi prawo, a ja nie mogę go łamać. Przy czym uchwała inicjująca nie oznacza bynajmniej zniknięcia szkoły z oświatowej mapy miasta - zaznacza wiceprezydent Barbara Moraczewska. - Ona pozwala na podjęcie dalszych kroków, czyli rozpoczęcie tak ważnych konsultacji społecznych.

Jak twierdzi wiceprezydent, odpowiedzialna za włocławską oświatę, musi powstać nowy pomysł na tę szkołę. Może nowe, atrakcyjne profile, przyciągną tu młodych? Może zmiana charakteru szkoły ogólnokształcącej i przekształcenie jej w technikum - na przykład logistyczne. Albo - na wzór szkoły w Tucholi - technikum leśne. Ciekawym rozwiązaniem byłaby też szkoła artystyczna. Przecież nie brakuje uzdolnionych dzieci. - Otrzymałam ze strony szkoły propozycje nowych profili - mówi Barbara Moraczewska. - Ale prosiłam o uszczegółowienie tej wizji. Czekamy na to uszczegółowienie do jutra.

W przyszły wtorek w ratuszu będą dalsze rozmowy w sprawie zmian w „Baczyńskim”, zaś na środę, w siedzibie liceum, zaplanowano konferencję prasową dotyczącą przyszłości szkoły i planowanych zmian.

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.