Aleksandra Gerszaleksandra.gersz@polskapress.pl

Potężny test jądrowy Korei Północnej

Aleksandra Gerszaleksandra.gersz@polskapress.pl

Korea Północna przeprowadziła swój piąty test nuklearny. To najsilniejsza eksplozja ze wszystkich, mogła mieć siłę 10 kiloton. Bomba w Hiroszimie miała 15.

Wybuch, który miał miejsce w piątek rano w północno- -wschodniej Korei Północnej, początkowo został odebrany przez naukowców jako trzęsienie ziemi o sile 5,3 stopnia w skali Richtera. Badania wykazały jednak, że nie było to zjawisko naturalne, lecz detonacja bomby.

- To najsilniejszy test nuklearny Korei Północnej - poinformowała południowokoreańska armia, która podała również, że wybuch miał siłę 10 kiloton, czyli prawie dwa razy więcej niż ostatnia detonacja w styczniu - podaje BBC. Dla porównania, bomba atomowa w Hiroszimie w 1945 r. miała 15 kiloton. Niektórzy naukowcy mówią nawet o 20, inni z kolei wątpią, żeby eksplozja była aż tak silna.

Korea Północna, która w piątek obchodzi swoje święto narodowe, podała w oświadczeniu, że testowano „ostatnio skonstruowaną głowicę jądrową” i podkreśliła, że obecnie jest w stanie umieszczać broń nuklearną na pociskach balistycznych. Skrytykowała też wcześniejszą decyzję o nałożeniu na kraj sankcji. Naukowcy obawiają się, że piątkowy test oznacza, że reżim jest o krok bliżej od skonstruowania bomby atomowej.

Test wywołał oburzenie na świecie. Prezydent Korei Południowej Park Geun-hye stwierdziła, że testy jądrowej przeprowadzane przez Koreę Północną pokazują „maniakalną bezmyślność” przywódcy kraju Kim Dzong Una. - Taka prowokacja doprowadzi ich do autodestrukcji - stwierdziła Geun-hye i powiedziała, że działania reżimu są wyzwaniem dla świata. Test potępił również premier Japonii Shinzo Abe, który podkreślił, że „absolutnie nie może tego zaakceptować”, gdyż zagraża to bezpieczeństwu Japonii i całego regionu. Działania reżimu potępili również ostro USA, Chiny, Rosja, a także Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

W ostatnich miesiącach Korea Północna przeprowadziła pięć testów nuklearnych oraz próby pocisków balistycznych. Niektóre z nich dotarły na morskie terytorium Japonii. Rada Bezpieczeństwa ONZ w marcu przyjęła rezolucję w odpowiedzi na styczniowy test broni nuklearnej Korei Północnej. Na kraj nałożone zostały sankcje.

Autor: Aleksandra Gersz

Aleksandra Gerszaleksandra.gersz@polskapress.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.