Posłowie zajmują się ustawą o darmowych lekach dla seniorów

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Szymon Szadkowski

Posłowie zajmują się ustawą o darmowych lekach dla seniorów

Szymon Szadkowski

Odbyło się pierwsze czytanie ustawy wprowadzającej w życie wyborczy projekt PiS „Senior 75+”. Ma on zapewnić darmowe leki najstarszym.

Bezpłatne leki będą dostępne po wypisaniu recepty przez lekarza pierwszego kontaktu oraz pielęgniarki ze specjalnymi uprawnieniami. – To m.in. ma również zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów. Wielu przewlekle chorych przychodzi np. do diabetologa po to tylko, żeby dostać świeżą receptę – przekonywał w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Wybrane darmowe leki mają być dostępne od III kw. 2016 r.

Zgodnie z założeniami w 2016 r. projekt „75+” ma kosztować budżet państwa 125 mln zł. Szacowany roczny koszt to ok. 564 mln zł. W ustawie zapisano stopniowy wzrost kwoty refundacji ok. 15 proc. rocznie w ciągu kolejnych 6–7 lat, a następnie obniżenie tego progu do ok. 6 proc. rocznie w 8., 9. i 10. roku, licząc od daty wejścia w życie ustawy.

– To pierwszy krok, mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli objąć darmowymi lekami inne grupy, np. ciężko chore dzieci – zapowiadał minister zdrowia. Poziom wydatków ma być kontrolowany co kwartał. W przypadku przekroczenia po pierwszym kwartale poziomu 25 proc. limitu rocznego (z wyjątkiem 2016 r.) ma być tak skorygowany, żeby wywiązać się z zaplanowanych limitów. Do otrzymania darmowego lekarstwa wystarczy recepta, na której jest wpisany PESEL.

Konieczność wprowadzenia takich przepisów rząd argumentuje przede wszystkim względami ekonomicznymi.

– To jest jeden z bardziej haniebnych i wstydliwych faktów, że w środku Europy 1/5 pacjentów nie wykupuje leków. A jeżeli to robi, to nie bierze ich zgodnie z zaleceniami, tylko rzadziej, oszczędzając je. Musimy to zmienić – przekonywał Radziwiłł.

Firma monitorująca rynek farmaceutyczny IMS Health wyliczyła, że w 2015 r. osoby powyżej 75. roku życia wykupiły 189 mln opakowań leków na receptę. Najwięcej kosztowały przede wszystkim te stosowane w chorobach przewlekłych. Ze wstępnych wyliczeń NFZ wynika, że wydatki seniora na leki w całym 2015 r. to średnio 800 zł.

Szymon Szadkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.