Poseł Skowrońska pyta ministra Macierewicza o śmigłowce z Mielca

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Malgorzata Froń

Poseł Skowrońska pyta ministra Macierewicza o śmigłowce z Mielca

Malgorzata Froń

Śmigłowiec Black Hawk, produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu miał się znaleźć na wyposażeniu polskiej armii. Ale jak powiedział minister MON Antoni Macierewicz, to nigdy nie było aktualne.

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej odwiedził zakłady PZL Mielec 10 października tego roku.

- Mam nadzieje, że już niedługo takimi śmigłowcami będą latały polskie siły zbrojne - pokazywał Black Hawka, który stał za jego plecami podczas wizyty w zakładach. - Po rozmowie z prezesem jestem pewien, że jeszcze w tym tygodniu zaczną się rozmowy i jeszcze w tym roku pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone - podkreślał.

Nikt nie miał wtedy wątpliwości, że PZL Mielec może liczyć na zakup kilku, a może i kilkunastu maszyn przez polski rząd.

- Słowa pana ministra można rozumieć jako deklarację zakupu śmigłowca - mówił wtedy Józef Grzesik, wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej Solidarności.

- Pan minister wie co mówi. Dzień później Lockheed Martin Corporation, Sikorsky Aircraft Corporation i PZL wydały oświadczenie, w którym czytamy: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że premier polskiego rządu oraz minister obrony narodowej ogłosili, iż polski rząd nabędzie śmigłowce Black Hawk. Zakupienie śmigłowców Black Hawk, produkowanych w Polsce przez polskich pracowników dla polskich sił specjalnych zaspokoi pilne potrzeby operacyjne Wojska Polskiego i wzmocni sektor maszynowy oraz inżynieryjny polskiej gospodarki”.

Ale 8 listopada minister Macierewicz zmienił zdanie i ogłosił, że ta informacja nigdy nie była aktualna. Władze spółki nie chcą komentować tych słów.

Milczeć nie zamierza poseł Krystyna Skowrońska z Mielca (PO). Napisała do Macierewicza.

- 17 listopada skierowałam do ministra obrony narodowej interpelację poselską w sprawie zakupu śmigłowców Black-Howk w PZL Mielec - wyjaśnia posłanka. - Pytam go m.in. dlaczego, po zaledwie 26 dniach, uznał swoje słowa wypowiedziane w obecności Premier Polski, pracowników PZL Mielec i mediów, za nieaktualne? Pytam, czy poinformował PZL Mielec, iż oferta zakupu śmigłowców Black Hawk nie jest i nigdy nie była aktualna. Na razie nie dostałam odpowiedzi - dodaje poseł Skowrońska.

Malgorzata Froń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.