Poseł region zapromuje. Ponad podziałami

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
lb

Poseł region zapromuje. Ponad podziałami

lb

Nie liczy się przynależność partyjna i okręg. Poseł Szramka zaprasza na Pojezierze Brodnickie, a poseł Kłopotek zachwala Bory Tucholskie.

Członkami Zespołu Parlamentarnego na rzecz Rozwoju Turystyki i Promocji Regionu Kujawsko-Pomorskiego są parlamentarzyści z okręgów toruńsko-włocławskiego i bydgoskiego, z różnych ugrupowań politycznych. Przewodniczącym jest Paweł Szramka z Brodnicy (Kukiz’15), wiceprzewodniczącymi Arkadiusz Myrcha z Torunia (PO) i Paweł Skutecki z Bydgoszczy (Kukiz’15).

Poseł Paweł Szramka zainicjował powstanie zespołu po sygnałach płynących z organizacji branżowych, m.in. Turystycznego Stowarzyszenia Pojezierza Brodnickiego. - Celem zespołu jest przede wszystkim stworzenie płaszczyzny rozmów dla parlamentarzystów, samorządów, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji turystycznych. Chcemy, żeby to była szeroko pojęta współpraca. Czasem poszczególne środowiska rywalizują ze sobą, ale na turystyce, jeśli wypromujemy nasz region, zyskają wszyscy - mówi Paweł Szramka.

Jego ulubione miejsce to, oczywiście, Pojezierze Brodnic-kie. - Staram się jak najczęściej jeździć rowerem, z siostrą, narzeczoną, znajomymi. Mogę polecić także Toruń, Ciechoci-nek, Nakło nad Notecią, Bory Tucholskie. Atrakcji mamy naprawdę wiele - mówi.

W prace zespołu zaangażował się także poseł Eugeniusz Kłopotek z okręgu bydgoskiego.

- Sport i turystyka łączą, a nie dzielą. Ponieważ jestem człowiekiem sportu, a moim ukochanym zakątkiem kraju są Bory Tucholskie, łatwo zrozumieć, dlaczego tutaj jestem - mówi polityk PSL. - Chociaż ja wcale nie jestem aż za taką wielką promocją walorów turystycznych naszego województwa. Proszę spojrzeć na Mazury, one są zadeptane. Czy chcemy tego? Oczywiście, mówię to trochę żartem i z przekąsem. To, co w tej chwili jest najważniejsze, to poprawienie infrastruktury przy szlakach wodnych, przy jeziorach. Hoteli, hotelików, gospodarstw agrotu-rystycznych jest dużo, jakość dróg też jest już lepsza, chociaż w rejonie Borów Tucholskich jeszcze trochę inwestycji brakuje.

Zdaniem posła Kłopotka, aby przyciągnąć turystów z zewnątrz, powinniśmy także zakończyć w regionie spory, na przykład o to, jak ma nazywać się port lotniczy w Bydgoszczy. Turyści powinni zobaczyć w naszym regionie historię i piękno krajobrazu, a nie konflikty pomiędzy miastami.

Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, uważa, że turystyka w regionie będzie się rozwijać, a już teraz możemy pochwalić się sukcesami. - Najlepszym przykładem jest fakt, że Polska Organizacja Turystyczna zaproponowała naszej regionalnej organizacji, aby nasze ostatnie przedsięwzięcie, czyli paszport turystyczny, znalazło się na stoisku w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży. Czyli tworzymy produkty, które mogą zachęcić potencjalnych turystów, aby przyjechali do naszego regionu - mówi Beata Sawińska.

To jednak dopiero początek tak aktywnej promocji. KPOT zrzesza stowarzyszenia i samorządy, które postrzegają turystykę jako ważny element, i proponuje Konstelacje Dobrych Miejsc - nowy sposób opowiadania o regionie.

Autor: lb

lb

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.