Porozumienie klimatyczne to także wielki polski sukces

Czytaj dalej
Fot. Thibault Camus
Tomasz Skłodowski

Porozumienie klimatyczne to także wielki polski sukces

Tomasz Skłodowski

Polska była aktywnym uczestnikiem konferencji klimatycznej w Paryżu, a polskie postulaty znalazły się w końcowym porozumieniu krajów ONZ.

Premier Beata Szydło i minister środowiska prof. Jan Szyszko podsumowali wczoraj udział polskiej delegacji rządowej w paryskiej konferencji Konwencji Klimatycznej ONZ.

- Polskie postulaty znalazły się w globalnym porozumieniu wynegocjowanym przez państwa ONZ - podkreśliła premier Szydło.

Szefowa rządu przypomniała, że na początku paryskiego szczytu Polska apelowała o uwzględnienie specyfiki gospodarek poszczególnych krajów w tworzeniu międzynarodowych porozumień. Powtórzyła, że Polska chciała podpisać porozumienie, które będzie przyjęte przez większość krajów, a jego zapisy obejmą większość światowej emisji gazów cieplarnianych.

- W Paryżu zrobiono krok w dobrym kierunku. Teraz wszystko zależy od tego, czy porozumienie zostanie zrealizowane, w jakim czasie, czy przez wszystkie państwa - oceniła premier Beata Szydło. W jej opinii Polska osiągnęła swoje cele, które zapisano w dokumencie końcowym COP21. Szefowa rządu za szczególnie cenne uznała to, że wynegocjowane porozumienie zawiera zapisy dotyczące roli lasów w pochłanianiu CO2 oraz zalesiania jako jednego ze sposobów działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i klimatu.

- Polskie lasy państwowe mogą być wzorem zrównoważonej gospodarki, a nasze rozwiązania dotyczące pochłaniania CO2 uznano za istotny wkład w redukcję globalnej emisji szkodliwych gazów - podkreślił prof. Jan Szyszko. Przypomniał, że w Paryżu Polska pokazała nie tylko rolę lasów w kształtowaniu czystego powietrza i wody, ale też polski dorobek w wykorzystaniu geotermalnych źródeł energii. - Geotermia toruńska jest światowym ewenementem, bez emisji CO2 daje na godzinę 500 ton ciepłej wody na potrzeby 200 tys. osób - chwalił minister środowiska.

Polska przedstawiła też w Paryżu czyste metody spalania węgla opracowane przez krajowych naukowców. Dają one minimalną emisję CO2 i zapewniają jego wtórne przetwarzanie. - To wielka szansa dla Polski na eksport technologii i niskoemisyjną produkcję energii bez rezygnowania z naszego dobra naturalnego, czyli węgla - podkreślił prof. Szyszko.

- Polska jest aktywnym uczestnikiem i jednym z liderów światowej polityki klimatycznej - oceniła Beata Szydło.

Tomasz Skłodowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.