(dz)

Porady prawne za darmo. Nie wszędzie i nie dla wszystkich [poradnik]

Radca prawny Krzysztof Jezierski dyżuruje w punkcie udzielania bezpłatnych porad przy ul. 11 Listopada 15 w Bydgoszczy , Fot. Jolanta Zielazna Radca prawny Krzysztof Jezierski dyżuruje w punkcie udzielania bezpłatnych porad przy ul. 11 Listopada 15 w Bydgoszczy ,
(dz)

Wtorek był drugim dniem udzielania bezpłatnych porad prawnych. Nie wszędzie w regionie punkty były czynne. Choć powinny.

Od początku roku obowiązują przepisy o bezpłatnych poradach prawnych. Mogą z nich skorzystać niektóre grupy mieszkańców. Za organizację punktów porad odpowiadają powiaty. Z reguły porozumiały się one z gminami, by w każdej choć raz w tygodniu punkt był czynny.'

We wtorek sprawdziliśmy, jak ustawa działa w praktyce.

Chojnice - pomoc nie dla nich

W powiecie chojnickim funkcjonują cztery punkty: w Brusach, Czersku i dwa w Chojnicach. Oba znajdują się w budynku Eksperymentarium przy ulicy Piłsudskiego. Tam prawnicy i radcowie prawni udzielają porad codziennie w godz. 10-18, w czterech dwugodzinnych dyżurach. We wtorek tłumu mieszkańców nie było, ale pierwsi zainteresowani dopytywali o pomoc. Na dyżurze Andrzeja Gozdka zjawili się zainteresowani nie tylko z Chojnic.

Niestety, adwokat nie mógł im pomóc. - Z przykrością musiałem odmówić, ponieważ większość z tych osób nie spełnia wymaganych ustawą kryteriów, których musimy przestrzegać - mówi Andrzej Gozdek. Apeluje do mieszkańców, by zapoznali się z informacją, kto ma prawo do bezpłatnej pomocy, dzięki temu unikną rozczarowania.
Porady są ewidencjonowane, a ubiegający się o nie muszą udokumentować, że są uprawnieni.

Bezpłatna pomoc prawna - kto ma prawo i jakimi dokumentami udowadnia uprawnienia?

Włocławek - dyżurów nie było

We Włocławku jest pięć punktów udzielania bezpłatnej pomocy prawnej. Niestety, to na razie tylko teoria. W żadnym z nich we wtorek nie dyżurował prawnik. Przy ul. Żabiej zapisywano dane interesantów, by się później skontaktować. Zainteresowanych odsyłano do urzędu miasta.

Rzecznik prezydenta Włocławka Bartłomiej Kucharczyk wyjaśnił, że miasto nie otrzymało od wojewody decyzji przyznającej środki na prowadzenie punktów. Jest to zadanie rządowe zlecone samorządom.
Mimo to, od najbliższego poniedziałku będą czynne dwa punkty: przy ul. Zielnej 13/21 i Żytniej 58.

Bydgoszcz - byli chętni

Radca prawny Krzysztof Jezierski we wtorkowe popołudnie czekał na klientów przy ul. 11 Listopada 15 w Bydgoszczy. Punkt jest czynny w godz. 7-19. Do jego poprzedniczki z Fundacji Civitas zgłosiły się dwie osoby. W Bydgoszczy na zmianę dyżurują radcowie i adwokacji oraz Fundacja Civitas z Nakła, która już od lat udziela bezpłatnych porad mieszkańcom powiatu nakielskiego.

Punkt jest oznaczony na zewnątrz, ale nie widać tego z ulicy, bo wejście do budynku jest z boku. Wewnątrz natomiast brakuje informacji, za którymi drzwiami czeka prawnik.

Grudziądz- poszukiwania w starostwie

Punkt porad prawnych dla mieszkańców Grudziądza we wtorek jeszcze nie był czynny. Za to utworzono go w starostwie. We wtorek, pół godziny po rozpoczęciu dyżuru, rozglądam się tam po korytarzu i... nic. Żadnej strzałki, tabliczki, która wskaże drogę. W biurze obsługi interesanta nikogo nie ma. Ze spotkanych na korytarzu petentów każdy przyszedł do urzędu załatwić swoją sprawę, ale żaden nie wybierał się do prawnika.

W końcu pani z biura obsługi (wyszła tylko na chwilę) wskazała drzwi z symbolem gaśnicy. Rzeczywiście, pod "gaśnicową" naklejką wisi kartka informująca, że tutaj mieści się biuro porad prawnych. - Jest pan pierwszym klientem - mówi radca prawny Dawid Szyszka. To jeden z dwóch prawników, którzy na zmianę dyżurować będą w grudziądzkim starostwie. Będą także pełnili wyjazdowe dyżury w czterech gminach powiatu grudziądzkiego.

Punkty bezpłatnych porad prawnych zaczęły działać od 1 stycznia. Porad udzielają adwokaci i radcowie prawni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, które już wcześniej takie działania prowadziły. Z tej pomocy może korzystać tylko określona grupa mieszkańców.


Pomoc prawna
Create your own infographics


(dz)

(dz)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.