Pora na Polę! Przygotowania do przeglądu już ruszyły

Czytaj dalej
Fot. wikipedia/licencja: domena publiczna
Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Pora na Polę! Przygotowania do przeglądu już ruszyły

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

To będzie już dziesiąty przegląd „Pola i inni”. Atrakcji, jak w poprzednich latach, zapewne nie zabraknie. Przegląd okraszą piękno i wdzięk lipnowianek.

Tegoroczny, dziesiąty już przegląd „Pola i inni”, zorganizowany zostanie w dniach 2-5 czerwca. Będzie to także okazja do świętowania jubileuszu działalności Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego imienia Poli Negri, organizatora festiwalu. - Spodziewamy się wielu gości, sympatyków historii kina, filmowych gwiazd - mówi Dorota Łańcucka ze stowarzyszenia. - Będziemy wspominać, dyskutować, oglądać i przeżywać - zapowiada.

Są już pierwsze informacje o programie przeglądu - jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w Lipnie i w regionie. Pierwszy dzień festiwalu będzie poświęcony m.in. wspomnieniu o Krzysztofie Kieślowskim - Polska Akademia Filmowa ogłosiła rok 2016 Rokiem Kieślowskiego. Piątek będzie poświęcony Poli Negri i jubileuszowym wspomnieniom. Lipnowianie i festiwalowi goście obejrzą „Górską kotkę” z 1921 roku w reżyserii Ernsta Lubitscha. To zabawna komedia, pokazująca Polę jako rozbójniczkę Rischkę.

- Z filmem wiąże się ciekawa historia - mówi Dorota Łańcucka. - Ale o tym opowiemy tuż przed projekcją.

Na sobotę, trzeci dzień przeglądu, zaplanowano między innymi warsztaty teatralne dla młodzieży, po południu spektakl, a wieczorem film „Noc Walpurgii”, do którego wprowadzi widzów Magdalena Zajączkowska.

Niedziela to dzień dla laureatów, muzycznym akcentem będzie recital aktora, lipnowianina, Kamila Mroza. Jak co roku podczas wszystkich edycji przeglądu, tak i w tym na scenie kina „Nawojka” nie zabraknie nie tylko gwiazd z pierwszych stron gazet, ale też młodych, zdolnych lipnowian. Teatr Bene Nati, któremu przewodzi Wanda Mróz, przygotuje spektakl „Klimaty retro”, a dziesięć pięknych lipnowianek pokaże się w konkursie na najciekawszą kreację filmową Poli Negri.

W tym roku zaprzyjaźnione z festiwalem aktorki z Teatru Polskiego w Toronto przedstawią sztukę „Promieniowanie”, poświęconą słynnej Polce - Marii Skłodowskiej-Curie. Będzie też panel „Inspiracje kina przyszłości”.

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.