Joanna Bejma

Poprawka za poprawką. Noteć w szpetnej oprawie

Inwestycje realizowane przy Noteci są ciągle poprawianie. Jak nie poprawki przy zatoce, to przy źle wyglądającym nabrzeżu. Fot. Joanna Bejma Inwestycje realizowane przy Noteci są ciągle poprawianie. Jak nie poprawki przy zatoce, to przy źle wyglądającym nabrzeżu.
Joanna Bejma

Krzywo położone i zapadające się kostki. Miało być pięknie jest fatalnie. Remontowane nabrzeże Noteci nie przynosi chluby miastu.

Inwestycję przy nabrzeżu zlecił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. A mieszkańcy Barcina już od dawna sygnalizują, że prowadzone roboty są źle wykonywane. Zresztą, nie trzeba być żadnym specjalistą, żeby to zauważyć. Kostki na nabrzeżu są tak źle położone, że już w niektórych miejscach się zapadły i powstały dziury.

Inwestycje realizowane przy Noteci są ciągle poprawianie. Jak nie poprawki przy zatoce, to przy źle wyglądającym nabrzeżu.
Joanna Bejma Tak wyglądają położone w tym roku kostki. Poprawki przy nabrzeżu mają zostać wykonane do 30 września 2016 roku.

W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Poznaniu zapytaliśmy, czy prace na nabrzeżu już się zakończyły? Nie widać, by coś się tu działo. Jeśli nie, poprosiliśmy, by podano nam termin, do którego wykonawca na zrobić poprawki. Wysłaliśmy też kilka zdjęć obrazujących obecny wygląd nabrzeża.

Przypomnijmy, od sierpnia 2015 r. RZGW realizuje III etap inwestycji pn.: „Regulacja Noteci na odcinku Pakość - Łabiszyn z uwzględnieniem jeziora Sadłogoszcz”. Celem prowadzonych prac jest utrzymanie na odcinku objętym inwestycją wymaganych głębokości żeglugowych oraz poprawienie przepustowości koryta. To ma pozwolić na zmniejszenie zagrożenia podtapiania. W 2015 r. prace regulacyjne wykonano na długości ponad 6 kilometrów. W 2016 roku na wyznaczonych odcinkach - zwłaszcza na odcinku miejskim w Barcinie - kontynuowano prace nad wykonaniem umocnień brzegowych.

W ramach trzeciego etapu inwestycji powstała także przystań żeglarska przy stanicy „Neptun” w Barcinie. RZGW zawarł z gminą Barcin porozumienie, na mocy którego, gmina sfinansowała budowę przystani wraz ze schodami bulwarowymi oraz pomostami. Wykonawcą prac jest PUH „Eurotopa”. Koszt realizacji prac wyniósł niemal 1,9 mln zł. Jest to łączna kwota uwzględniająca wykonanie przystani żeglarskiej oraz pozostałych prac związanych m.in. z pogłębieniem dna rzeki, wykopów z koryta. Finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O ciągłych poprawkach przy slipie i zatoce informowaliśmy wielokrotnie. Na poprawianie kolejnych firma ma czas do 16 sierpnia.

A nabrzeże? Anna Małysz, rzecznik poznańskiego RZGW oświadczyła, że przedstawiciele placówki kontrolowali przebieg realizowanych prac. - Po każdej wizji w terenie wykonawca otrzymywał pisemne protokoły zawierające zalecenia dotyczące prowadzonych robót. Zasadnicze prace zostały zrealizowane do 30 sierpnia bieżącego roku. Obecnie wykonawca zajmuje się usuwaniem wad i usterek, które ujawniły się między innymi po falach intensywnych zjawisk atmosferycznych. Planowany termin ich usunięcia to 30 września tego roku - dowiedzieliśmy się.

Joanna Bejma

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.