Ponad trzystu wokalistów kolędowało na scenie ośrodka kultury w Osiu

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Agnieszka Romanowicz

Ponad trzystu wokalistów kolędowało na scenie ośrodka kultury w Osiu

Agnieszka Romanowicz

- Konkurs w Osiu to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale też społeczne. Wystąpili soliści, duety, zespoły i chóry z całego regionu. 321 osób!

Zdumienia wysoką frekwencją nie kryje prof. Roman Grucza, przewodniczący jury II Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Osiu w niedzielę. - Melomani przyjechali z całego województwa i nie wybrali się do Osia po nagrody. Zachęciła ich możliwość uczestnictwa w tym konkursie. To najwyższa nobilitacja! - ocenia prof.

Repertuar był zróżnicowany. - W większości polskie kolędy - najpiękniejsze, jak zauważył Adam Mickiewicz - przypomina prof. Grucza.

- Poza tym wysłuchaliśmy pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych amerykańskich i francuskich. Najpierw śpiewali najmłodsi, a potem dorośli. Przesłuchania zajęły nam cały dzień.

Prof. Grucza zachwala świetną organizację konkursu. - Dobrze, że każdy miał swój podkład na płycie, w przeciwnym razie przesłuchania trwałyby miesiąc - żartuje. - Podziwiam też zaangażowanie pana Kowalskiego, dyrektora GOK w Osiu, który nie przyglądał się z boku w garniturze, tylko nosił krzesła i podawał mikrofony. Prawdziwy dyrektor!

Trzeba też wspomnieć Michała Rajewskiego, dyrygenta z Osia, który jest współorganizatorem konkursu - Jego aktywność jest bezcenna - ocenia prof. Grucza.

Jurorzy oceniali głos, dykcję, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. W kategorii I wygrała Agata Urbańska (Zławieś Mała), w kat. II - Paweł Jeneralski z Warlubia, w kat. III - Natalia Erdmańska z Jeżewa, w kat. IV - Julia Kołodziejczak z Osia, w kat. V - Chorus Osensis z Osia i Pro Nobis z Janikowa, w kat. VI - Melodia ze Złejwsi Małej.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.