Jolanta Młodecka

Pomóżmy, by mogli spełniać marzenia i być razem z nami

Stowarzyszenie Subicere: Marianna Włodarska i Grażyna Kopczyńska na jarmarku prezentują ozdoby wykonane przez podopiecznych. Fot. Jolanta Młodecka Stowarzyszenie Subicere: Marianna Włodarska i Grażyna Kopczyńska na jarmarku prezentują ozdoby wykonane przez podopiecznych.
Jolanta Młodecka

Do rozliczenia z fiskusem zostało sporo czasu. Można się więc zastanowić, komu przekazać 1 procent ze swego podatku. A w Radziejowie jest komu.

Zgodnie z prawem każdy obywatel może przekazać jeden procent ze swych podatków na wybrany cel. Internet pełen jest apeli o taką pomoc - organizacje, stowarzyszenia, osoby prywatne proszą o wsparcie.

Warto takiej pomocy udzielić, bo jeden procent z podatku dla jednej osoby to przecież niewiele, ale dla oczekujących na pomoc to często jest sprawa życia lub śmierci. Dosłownie, jeśli o tę pomoc apelują na przykład rodzice chorego dziecka.

W powiecie radziejowskim działają organizacje pozarządowe, zarejestrowane w sądzie, które mogą starać się o różne dotacje, także ów jeden procent z podatków. W Wydziale Polityki Społecznej, Spraw Obywatelskich i Promocji Powiatu prowadzona jest baza danych o organizacjach pozarządowych realizujących zadania publiczne. W księgach ewidencyjnych odnotowano: m.in. 22 stowarzyszenia kultury fizycznej, 15 uczniowskich klubów sportowych, trzy stowarzyszenia zwykłe.

Organizacje te mogą działać dzięki wsparciu samorządów, czyli pieniądzom z gminnych i miejskich kas, mogą starać się o dotacje unijne. Urząd Marszałkowski ogłosił właśnie nabór wniosków na różne konkursy. Mogą też liczyć na jeden procent od obywateli, którzy do końca marca powinni rozliczyć się z fiskusem.

Jedną z tych organizacji jest Stowarzyszenie Subicere. Wypełnia lukę, jak powstaje, gdy młody, niepełnosprawny człowiek musi opuścić szkolną placówkę opiekuńczą i nie ma dokąd pójść.

- Oczywiście, zawsze jest rodzina, która się nim zaopiekuje, ale chodzi nam też o to, by przebywali możliwie najczęściej w tak zwanym normalnym środowisku, by byli aktywni, by spełniali marzenia na miarę swoich możliwości - twierdzi prezes Tomasz Dominiak.

Na nieco innych zasadach funkcjonuje charytatywne Stowarzyszenie Unitis Viribus. - Jesteśmy organizacją pozarządową, działającą na polu pomocy społecznej, zwłaszcza na rzecz osób ubogich, niepełnosprawnych i chorych - mówi prezes Anna Walczak. - Realizuje swoje cele poprzez współpracę z kołami wolontariuszy, organizowanie akcji charytatywnych, imprez publicznych, udzielanie pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.