Anna Stasiewicz-Mąka

Pomóż stworzyć dawną ulicę Bydgoską

Rafael Prętki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu na ulicy Bydgoskiej, zwanej sercem tego osiedla. Fot. stow. miłośników st. fordonu Rafael Prętki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu na ulicy Bydgoskiej, zwanej sercem tego osiedla.
Anna Stasiewicz-Mąka

Pomogą w tym pamiątki związane z najważniejszą fordońską ulicą.

Mieszkańcy Starego Fordonu doskonale pamiętają, jak jeszcze w latach 70-tych ulica Bydgoska była miejscem tętniącym życiem, ze sklepami i punktami usługowymi, ale również miejscem sąsiedzkich spotkań.

Dziś miłośnicy Starego Fordonu zamierzają odtworzyć tamtą atmosferę. Niezbędna będzie jednak pomoc samych mieszkańców. - Chcemy stworzyć wirtualny plan dawnej ulicy Bydgoskiej - wyjaśnia Bogdan Kunach z Fundacji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Przystępujemy właśnie do gromadzenia wspomnień, zdjęć, dokumentów. To na ich podstawie stworzymy stronę w internecie i aplikacje mobilne, które przypomną dobre czasy Bydgoskiej - dodaje.

Pierwszym etapem będzie właśnie zebranie relacji, zdjęć i dokumentów. Następnym będzie stworzenie strony internetowej z planem dawnej ulicy. - Opisana zostanie na niej historia każdego domu, jego mieszkańców, sklepów i punktów usługowych. Dzięki niej będzie można odbyć wirtualny spacer w przeszłość. Powstaną także aplikacje na telefony komórkowe z informacjami o każdym budynku- wyjaśnia Kunach.

Pomysłodawcy proszą o kontakt osoby, które mogą podzielić się wspomnieniami z ul. Bydgoskiej z lat 80-, 70-, 60-, 50-tych i wcześniejszych. Kontaktować można się z : Damianem Rączką, tel. 663 128 651, mail: ossin@poczta.onet.pl ;Rafaelem Prętkim, tel. 602 592 123, mail: raf-car@wp.pl; Bogdanem Kunachem, tel. 792 791 061, mail: b.kunach@yahoo.pl

Projekt „Ulica Bydgoska w Starym Fordonie” finansuje Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra” oraz Bydgoszcz. Współorganizatorem jest Biblioteka UKW.

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.