Pomoc finansowa dla działaczy opozycji w PRL bez kryterium dochodowego

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Hanka Sowińska

Pomoc finansowa dla działaczy opozycji w PRL bez kryterium dochodowego

Hanka Sowińska

Ma służyć zaspokojeniu potrzeb bytowych, ratowaniu zdrowia czy umożliwić dojazd do placówek medycznych. Państwo spłaca dług wobec opozycjonistów.

31 sierpnia weszła w życie znowelizowana ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Tym, którzy mieli odwagę nadstawiać główy państwo będzie wypłacać co miesiąc 402, 72 zł, bez względu na wysokość dochodów.

- Ustawa przestaje mieć charakter pomocowy, a zacznie być ustawą godnościową. Każdy, kto otrzyma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych będzie posiadał podobne uprawnienia jak kombatanci walczący o niepodległość w latach 1939-1956 - podkreśla Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Poza 402,72 zł miesięcznie istnieje możliwość ubiegania się o wsparcie w formie pomocy jednorazowej (może być przyznane nie częściej niż raz na 12 miesięcy, w związku z trudną sytuacją materialną lub zdarzeniami losowymi). Ustawa przewiduje także pomoc okresową - do 6 miesięcy. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na ochronę zdrowia w przypadku długotrwałej choroby, na usługi pielęgnacyjne niezbędne ze względu na wiek i stan zdrowia - do wysokości 100 proc. najniższej emerytury miesięcznie.

Osobie uprawnionej przysługuje prawo pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej, w tym w uzyskaniu miejsca w domu pomocy społecznej.

Jan Raczycki, prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” w Bydgoszczy nie kryje zadowolenia ze zmian w ustawie. - Poprzednie zapisy, które uzależniały wypłatę 400 złotych od dochodu były haniebne. Z naszego stowarzyszenia nikt nie miał szansy, by otrzymać te pieniądze. Nawet ci, którzy żyją z głodowej renty. Teraz z wnioskiem o pomoc mogą wystąpić wszyscy nasi członkowie, czyli 52 osoby.

Uchwalona w 2015 r. ustawa o pomocy finansowej dla osób, które walczyły z komuną, dawała 402 zł tylko tym, którzy spełniali określone kryteria dochodowe; poza tym kwota ta była wypłaca przez rok.Dlatego na 2683 osoby, którym Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził status działacza opozycji antykomunistycznej, pieniądze mogły otrzymać jedynie 422 osoby.

Osoby, którym IPN dotąd nie nadał statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych muszą wystąpić z wnioskiem do IPN. Jeśli w archiwum Instytutu nie ma żadnych dokumentów potwierdzających działalność antykomunistyczną potrzebne jest świadectwo dwóch osób.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.