Pomoc finansowa dla działaczy opozycji w PRL bez kryterium dochodowego

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Hanka Sowińska

Pomoc finansowa dla działaczy opozycji w PRL bez kryterium dochodowego

Hanka Sowińska

Ma służyć zaspokojeniu potrzeb bytowych, ratowaniu zdrowia czy umożliwić dojazd do placówek medycznych. Państwo spłaca dług wobec opozycjonistów.

31 sierpnia weszła w życie znowelizowana ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Tym, którzy mieli odwagę nadstawiać główy państwo będzie wypłacać co miesiąc 402, 72 zł, bez względu na wysokość dochodów.

- Ustawa przestaje mieć charakter pomocowy, a zacznie być ustawą godnościową. Każdy, kto otrzyma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych będzie posiadał podobne uprawnienia jak kombatanci walczący o niepodległość w latach 1939-1956 - podkreśla Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Poza 402,72 zł miesięcznie istnieje możliwość ubiegania się o wsparcie w formie pomocy jednorazowej (może być przyznane nie częściej niż raz na 12 miesięcy, w związku z trudną sytuacją materialną lub zdarzeniami losowymi). Ustawa przewiduje także pomoc okresową - do 6 miesięcy. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na ochronę zdrowia w przypadku długotrwałej choroby, na usługi pielęgnacyjne niezbędne ze względu na wiek i stan zdrowia - do wysokości 100 proc. najniższej emerytury miesięcznie.

Osobie uprawnionej przysługuje prawo pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej, w tym w uzyskaniu miejsca w domu pomocy społecznej.

Jan Raczycki, prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” w Bydgoszczy nie kryje zadowolenia ze zmian w ustawie. - Poprzednie zapisy, które uzależniały wypłatę 400 złotych od dochodu były haniebne. Z naszego stowarzyszenia nikt nie miał szansy, by otrzymać te pieniądze. Nawet ci, którzy żyją z głodowej renty. Teraz z wnioskiem o pomoc mogą wystąpić wszyscy nasi członkowie, czyli 52 osoby.

Uchwalona w 2015 r. ustawa o pomocy finansowej dla osób, które walczyły z komuną, dawała 402 zł tylko tym, którzy spełniali określone kryteria dochodowe; poza tym kwota ta była wypłaca przez rok.Dlatego na 2683 osoby, którym Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził status działacza opozycji antykomunistycznej, pieniądze mogły otrzymać jedynie 422 osoby.

Osoby, którym IPN dotąd nie nadał statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych muszą wystąpić z wnioskiem do IPN. Jeśli w archiwum Instytutu nie ma żadnych dokumentów potwierdzających działalność antykomunistyczną potrzebne jest świadectwo dwóch osób.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.