Pomennonickie tereny promują za oceanem

Czytaj dalej
Fot. Monika Smól
Monika Smól

Pomennonickie tereny promują za oceanem

Monika Smól

Chełmno, Podwiesk, Wielkie Łunawy - o tych miejscowościach czytają w USA i Kanadzie w ulotce promującej miejsca związane z mennonitami.

Kanadyjczycy i Amerykanie przejeżdżali przez Łunawy. Zatrzymali się szukając toalety. Zauważył ich sołtys. Pomógł, zaprosił, porozmawiał. Zachwycił polska gościnnością.

- I bezinteresownością - mówi Zbigniew Kiljan, sołtys Wielkich Łunaw. - Dziwili się, że tu u nas wszystko bezpłatne. I że wszyscy mili, otwarci, mają czas by porozmawiać. Pokazałem im nasz mennonicki cmentarz. Odkąd jestem sołtysem, czyli od dziewięciu lat, dbamy o niego. Najpierw było uporządkowanie, potem stawianie pomników w rzędach, zgodnie z ich tradycją - odwróconych na wschód. Powstały stelle mennonickie. Nagrobków jest w sumie 24. Do ustawienia w dwa rzędy zostało nam jeszcze kilkanaście. Wytyczamy też zgodnie z ich wskazówkami ścieżki. Posadziliśmy wieczne drzewka - bukszpany.

Te starania docenili Amerykanie i Kanadyjczycy. Na ulotkach promujących mennonickie tereny w Polsce znalazły się m.in.:

- Jesteśmy w kontakcie, przysyłają nawet kartki na święta, swoje zdjęcia rodzinne. I powstała ta ulotka promująca nasze okolice - cieszy się sołtys Kiljan. - Może ziści się moje marzenie i kiedyś powstanie szlak cmentarzy mennonickich.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.