Pomagaliśmy nie tylko Maćkowi [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Justyna Trawczyńska

Pomagaliśmy nie tylko Maćkowi [zdjęcia]

Justyna Trawczyńska

W miniony weekend, dzięki akcjom zorganizowanym w naszym regionie, baza potencjalnych dawców szpiku powiększyła się o kilkaset osób.

W miniony weekend w kilku miejscowościach naszego województwa zorganizowano dni dawcy szpiku kostnego. Bezpośrednim adresatem akcji był Maciek Łopatowski z Wagańca, ale nie tylko on może skorzystać z pomocy. Potencjalni dawcy rejestrowali się we Włocławku, Aleksandrowie Kujawskim, Zbrach-linie, Konecku i Toruniu.

Znalezienie bliźniaka genetycznego jest niezwykle trudne, dlatego ważne jest, aby jak najwięcej osób zarejestrowało się i znalazło w bazie DKMS.

Kim jest Maciek?

Maciek jest aktywnym i pełnym życia nastolatkiem. Kocha uprawiać sport, a największą radość sprawia mu granie w piłkę nożną z kolegami w lokalnym klubie. Jego największym marzeniem jest noszenie munduru i służba ojczyźnie. Jego życie zmieniło się w lipcu, gdy po przedłużającym się przeziębieniu wykryto u niego ostrą białaczkę limfoblasty-czną. Jego rodzina szybko zaczęła działać i szukać pomocy. Od lipca codzienność Maćka to szpitalna sala i wyniszczająca chemioterapia. Szansą dla niego na pełny powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Choroba zakłóciła realizację marzeń i planów, ale 18-latek wciąż wierzy, że odłożyła je jedynie w czasie.

Pomagaliśmy nie tylko Maćkowi [zdjęcia]
Wojciech Alabrudziński Wolontariusze zachęcali przechodniów na placu Grodzkim, by przyłączyli się do tej szlachetnej akcji.

Niestety, takich przypadków jak u Maćka jest o wiele więcej, a jedyną szansą na pomoc jest przeszczep od osoby niespokrewnionej. Dlatego fundacja DKMS po raz kolejny zorganizowała akcję rejestracji dawców szpiku kostnego w poszukiwaniu bliźniaków genetycznych dla chorych na białaczkę.

Włocławianie nie zawiedli

Akcja zorganizowana we Włocławku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wśród osób chcących pomóc znaleźli się także radni . Rejestrację prowadzoną w Cen- trum Handlowym „Wzorcownia” wspierał również prezydent Marek Wojtkowski, który od kilku lat jest w bazie DKMS. Każdy chciał pomóc.

- Już od pewnego czasu chciałam się zarejestrować - mówi Basia, 28-latka z Włocławka. - Od wielu lat oddaję krew, pomyślałam, że mogłabym pomóc także w ten sposób.

Decyzja o rejestracji musi być dobrze przemyślana. Gdy uda się znaleźć bliźniaka genetycznego, któremu możemy pomóc, ważne jest, abyśmy nie zmienili zdania. Chorzy z wielką nadzieją czekają na informację o znalezieniu bliźniaka genetycznego.

- Jestem w bazie już od czterech lat, tym razem postanowiłam przyprowadzić swojego chłopaka - wyznaje 26-letnia Monika. - To naprawdę nic nie boli, a rejestracja trwa zaledwie kilka minut.

Pomagaliśmy nie tylko Maćkowi [zdjęcia]
Wojciech Alabrudziński W centrum handlowym we Włocławku potencjalnych dawców rejestrowano w dwóch namiotach z logiem DKMS.

W ciągu pierwszych czterech godzin akcji w bazie znalazło się stu nowych dawców, a zainteresowanie akcją z każda godziną wzrastało.

Każdy chciał pomóc

Nie inaczej było w Aleksandrowie Kujawskim. Tu wszyscy chcieli pomóc Maćkowi, chłopakowi mieszkającemu zaledwie kilka kilometrów stąd. W pierwszej godzinie rejestracji w bazie dawców znalazło się ponad 40 osób. Dla włączających się do akcji panie z KGW Rożno Parcele upiekły ciasta. Były także kiełbaski z grilla.

Jak przyznawali świeżo zarejestrowani dawcy, mają nadzieję, że uda się pomóc Maćkowi, ale też innym chorym, dla których taki przeszczep to jedyna szansa na życie.

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.