Pomagają młodym rozwijać ich talenty

Czytaj dalej
Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Jadwiga Aleksandrowicz

Pomagają młodym rozwijać ich talenty

Jadwiga Aleksandrowicz

Fundacja Pro Omnibus wśród laureatów nagrody starosty.

Od wielu lat kolejni starostowie raz w roku wręczają nagrody artystyczne osobom (artystom, pisarzom, działaczom) i organizacjom zasłużonym w rozwoju i upowszechnianiu kultury w powiecie aleksandrowskim. Kandydatów najczęściej zgłaszają samorządy, ale także organizacje i instytucje zajmujące się kulturą.

W tym roku było sześć nagród, a wśród nich jedna zbiorowa - dla fundacji, działającej od 15 lat w Ciechocinku. O uhonorowanie nagrodą starosty Fundacji na Rzecz Niepełnosprawnych Pro Omnibus wystąpił burmistrz Leszek Dzierżewicz.

Festiwale i warsztaty

Fundacja nie tylko kontynuuje i twórczo rozwinęła organizowane od lat doroczne „Impresje Artystyczne”, festiwale śpiewającej młodzieży niepełnosprawnej, wymyślone przez Grażynę Świtałę, nieżyjącą już piosenkarkę. Organizuje też dla swoich uzdolnionych podopiecznych warsztaty i koncerty, zarówno w naszym regionie, jak i w Polsce. Wielu ze śpiewających pod szyldem Pro Omnibus młodych ludzi zaczynało publiczne występy w Ciechocinku jako dzieci, teraz przyjeżdżają na festiwale jako osoby dorosłe, nierzadko występują na nich jako gwiazdy.

Tacy sami

Fundacja poprzez rozmaite projekty stara się burzyć bariery między osobami zdrowymi a niepełnosprawnymi, niwelować uprzedzenia. Zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Temu służą cykliczne koncerty w szkołach pod hasłem „Tacy sami”, kończone nierzadko wspólnym śpiewem i zabawami z widzami.

- W tym roku realizujemy już czwartą edycję tego projektu - mówi Ewelina Graczyk, prezes fundacji. - Nasze dzieci, jak o nich mówimy, choć niektóre to osoby ponadosiemnastoletnie, przyjmowane są bardzo ciepło. W niektórych szkołach i środowiskach wręcz proszą, by ponownie zorganizować u nich koncert z udziałem naszych wykonawców. Bez pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych trudno byłoby ten projekt realizować, bo bierze nim udział młodzież z różnych regionów.

Pomagają profesjonaliści

Pro Omnibus zapewnia wokalistom z niepełnosprawnościami fachową opiekę muzyków i specjalistów o emisji głosu. Młodzi ludzie mają też okazję występować na festiwalach ze znanymi zespołami, wymienię tylko orkiestrę Marka Czekały czy zespół Artura Grudzińskiego.

Jadwiga Aleksandrowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.