Pomagają ludziom przy usuwaniu azbestu

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Monika Smól

Pomagają ludziom przy usuwaniu azbestu

Monika Smól

Jeszcze w tym roku z gminnych dachów zniknie kolejnych 80 ton materiałów zawierających niebezpieczny azbest.

W gminie kontynuowany jest program usuwania azbestu. Wójt cieszy się, że jest go na jej terenie coraz mniej. I chętnie aplikuje, aby pomóc ludziom pozbyć się materiałów zawierających niebezpieczny materiał, o dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

- Firma z Pruszcza zdejmie, zutylizuje i wywiezie 80 ton materiałów z azbestem - informuje Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Zostaną usunięte z siedemnastu budynków. W większości są to domy jednorodzinne. Jednak nie brakuje w tej siedemnastce także budynków, które nie są w rękach prywatnych. Przykłady? Leśniczówka w Płutowie czy duży budynek socjalny w Brzozo-wie należący do gminy.

Dachy są różnej wielkości.

- Przedstawiciel firmy, która zajmie się realizacją projektu, lada dzień przyjedzie do mnie na podpisanie umowy - zapowiada wójt Misiaszek. - Wówczas będą mogli przystąpić do pracy.

W gminie co roku piszą wnioski o dofinansowanie do WFOŚiGW.

- Dzięki temu dla mieszkańców zdjęcie, wywóz i utylizacja są bezpłatne - podkreśla wójt. - Po stronie ich wydatków jest tylko zadbanie o nowe pokrycie. Myślę, że warto korzystać z tych programów, ponieważ są korzystne dla mieszkańców. I tak każdy będzie musiał pozbyć się eternitu. Polska zadeklarowała, że zniknie do 2032 roku.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.