Piotr Polechoński

Polska odeszła, oni zostali. Pomóżcie weteranom

W ubiegłym roku paczki trafiły m.in do polskich weteranów ze wsi Bujwidze na Wileńszczyźnie Fot. Gryf”/M. Rymer W ubiegłym roku paczki trafiły m.in do polskich weteranów ze wsi Bujwidze na Wileńszczyźnie
Piotr Polechoński

Walczyli o wolną Polską i dziś żyją za jej wschodnią granicą. Chcesz im pomóc? Możesz to zrobić już teraz - rusza akcja „Rodacy bohaterom”

Akcję w całej Polsce organizuje i koordynuje Stowarzyszenie Odra Niemen. W Koszalinie i na całym Pomorzu Środkowym zajmują się tym rekonstruktorzy z „Gryfa” , ze wsparciem Civitas Christiana.

- Powoli zbliża się Boże Narodzenie i rozpoczynamy zbiórkę dla naszych bohaterów na Kresach Wschodni - wyjaśnia Marcin Maślanka z koszalińskiego oddziału Civitas Christiana i członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gryf” (często podczas różnych imprez odtwarzają losy 5. Wileńskiej Brygady AK - przyp. red).

- Na Kresach Polacy i polscy kombatanci Armii Krajowej żyją w trudnej sytuacji materialnej, w biedzie, często bez środków do życia. Zbiórka i paczki przed świętami są dla nich dużym wsparciem i dowodem że pamiętamy o nich o ich poświęceniu i zaświadczaniu o polskości Kresów Wschodnich - dodaje koszalininian. Wzorem lat ubiegłych, dary można przynosić do koszalińskiej siedziby Civitas Christiana ( (ul. Zwycięstwa 135a I piętro, tel. 500 090 571). Zbiórka prowadzona jest do 18 grudnia 2016 roku.

Co powinno znaleźć się w takiej paczce? Przede wszystkim chodzi tu o produkty spożywcze - makaron, cukier, konserwy, kakao, czekolady, owoce w puszczce, itp. Bardzo ważnym elementem każdej paczki są świąteczne kartki napisane przez rodaków. To właśnie one wzruszają najbardziej.

- Dlatego zawsze prosimy, aby w takiej paczce znalazły się świąteczne życzenia i kilka zdań pozdrowień. Na przykład podczas jednej z wcześniejszych edycji naszej akcji dzieci z Sianowa napisały „Szanowna, Droga Bohaterko z Kresów Wschodnich! Pamiętamy o twoich zasługach dla naszego kraju” i wymalowały biało-czerwoną flagę. Ci ludzie, gdy to przeczytali, płakali jak dzieci - opowiada nasz rozmówca.

W tym roku paczki przygotowane w naszym regionie trafią głównie na Wileńszczynę, Po raz pierwszy też akcja pomocy Polakom na Wschodzie została rozszerzona i obejmie swoim zasięgiem nie tylko weteranów.

- Będziemy wspierać paczkami także polskie rodziny wielodzietne, osoby samotne, rodziny i osoby wskazane przez Związki Polaków na Ukrainie, Litwie i Białorusi a także Mołdawii. Liczymy na wsparcie osób prywatnych, ale także pomoc ze strony instytucji, firm i organizacji pozarządowych. Wszystkich, którzy zechcą zebrać dary w swoich środowiskach lub w jakikolwiek inny sposób włączyć się do akcji - zachęca Marcin Maślanka.

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.