Polonia trochę postraszyła, ale lokomotiv wciąż poza zasięgiem

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Magdalena Zimna

Polonia trochę postraszyła, ale lokomotiv wciąż poza zasięgiem

Magdalena Zimna

Nice PLŻ. Nie było niespodzianki na Łotwie. Choć Polonia mogłaby ją sprawić, gdyby czterech liderów drużyny otrzymało minimalne większe wsparcie.

Lokomotiv Daugavpils - Polonia Bydgoszcz 49:41
LOKOMOTIV: Bogdanow 13 (3,3,2,2,3), Kostygow 8+1 (1,1,1,3,2), Kylmaekorpi 11+1 (3,2,3,2,1), Puodżuks 2+1 (1,1,0,d), Lebiediew 11+1 (3,2,3,2,1), Kurmis 3+1 (2,0,1), Mihailow 1+1 (1,0,0);POLONIA: Kudriaszow 12+1 (2,3,1,3,3,0), Konopka 0 (0,0,-,-), Kułakow 14 (2,3,3,1,3,2), Curyło 1 (0,1,0,-,-), Jędrzejewski 6+1 (2,2,1,1,-), Stalkowski 0 (u,u,0), Ajtner-Gollob 8+1 (3,1,2,2,d,0);

W awizowanym składzie dokonali poloniści korekty - na jednym z miejsc juniorskich Pat-ryka Sitarka zastąpił Damian Stalkowski, debiutujący w tym sezonie. Drugie miejsce młodzieżowca zajął Oskar Ajtner-Gollob.

Skład gospodarzy uzupełnił Oleg Mihailow, ale zmian w pierwotnym ustawieniu par Lokomotivu nie było. Łotysze najwyraźniej byli spokojni, że bez kłopotów poradzą sobie z Polonią i na ten mecz zrezygnowali m.in. z usług Fredrika Lindgrena. Ich pewność siebie była poparta nie tylko historią (Polonii jeszcze nigdy nie udało się wygrać w Daugavpils), ale przede wszystkim aktualnymi możliwościami finansowymi obu klubów. Co za tym idzie - składem, jaki oba zbudowały na ten sezon.

Straty były niewielkie

Poloniści nie jechali jednak tyle kilometrów po to, by oddać mecz bez walki. I pokazali to już w pierwszej fazie zawodów, skutecznie utrudniając gospodarzom punktową ucieczkę.

Wyścigi wygrywali Andriej Kudriaszow i Oskar Ajtner-Gollob, kilka razy walka na torze kończyła się remisem. W końcu, w 6. wyścigu, Wiktor Kułakow i Mikołaj Curyło przełamali Łotyszy i wygrali pierwszy bieg dla Polonii. Dzięki temu bydgoszczanie zbliżyli się do Lokomotivu na dwa punkty. Próbowali jeszcze manewrów taktycznych - w 8. biegu Ajtner-Gollob zastąpił Rafała Konopkę, ale jedyne co się polonistom udało wywalczyć to biegowy remis.

Potem gospodarze odskoczyli - w 11. biegu Kostygow i Lebiediew wywalczyli podwójne zwycięstwo biegowe, a prowadzenie Lokomotivu wzrosło do ośmiu punktów. Gospodarze wciąż nie mogli być jednak pewni wygranej, bo po dwóch udanych wyścigach w wykonaniu Kudriaszowa, różnica między drużynami znów stopniała do czterech punktów.

W nominowanych wyścigach Polonia mogła więc odwrócić losy tego meczu. W 14. biegu świetnie spisał się Wiktor Kułakow, który dołożył kolejne trzy punkty do dorobku drużyny. Z tyłu przyjechał jednak Ajtner-Gollob, a Polonia straciła szansę na wygranie meczu.

Przyczyn przegranej szukać trzeba jednak nie w ostatnich wyścigach, a w postawie tzw. drugiej linii. Gdyby czwórka: Kudriaszow, Kułakow, Ajtner-Gollob, Jędrzejewski - dostała choć minimalnie większe ws-parcie od reszty, Polonia pewnie mocno zaskoczyłaby Loko-motiv.

Zacięty mecz w Pile

Pogoda nie rozpieszczała w weekend żużlowców. Z pozostałych czterech zaplanowanych na niedzielę meczów Nice PLŻ, trzech nie udało się rozegrać.

Mecz w Częstochowie, w którym Włókniarz miał podejmować Orła Łódź odwołano najwcześniej, bo z prognoz wynikało, że nie ma szans na poprawę pogody. Z tych samych powodów nie doszło do spotkania w Opolu, gdzie Kolejarz miał zmierzyć się z Wandą Instal Kraków. Odwołano również zaplanowane na niedzielę derby Podkarpacia Stal Rzeszów - KSM Krosno.

Poza meczem w Daugavpils, udało się jeszcze rozegrać zawody w Pile, gdzie miejscowa Polonia pokonała Wybrzeże Gdańsk.
Polonia Piła - Wybrzeże Gdańsk 49:41
Polonia: Mi.Szczepaniak 9+1 (1,2,1,2,3), Kościuch 10+1 (2,1,3,3,1), B.Pedersen 12+1 (2,2,3,2,3), Tarasienko 5+1 (0,3,1,1), Świst 6+1 (2,2,0,2,0), Trzensiok 3 (2,1,0), Pawlak 4+1 (1,0,3);
Wybrzeże: K.Jabłoński 3+2 (0,1,1,-,1), O. Fajfer 8 (3,0,2,1,2), Sundstroem 13 (3,3,2,0,3,2), Thomsen 1 (1,0,0,-), Gafurow 9 (1,3,2,3,0,0), Kossakowski 4 (3,0,1), Wawrzyniak 3 (0,3,0).

Magdalena Zimna

W "Pomorskiej" pracuję już ładnych kilkanaście lat, od początku w dziale sportowym. Najpierw w roli początkującego reportera, potem dziennikarza i wydawcy. Teraz kieruję pracą działu.


Nadal chętnie piszę - o sporcie w regionie, kraju, czasem i na świecie. O tym co dzieje się w halach, na boiskach, stadionach, a czasem również wokół nich. Najwięcej - o wydarzeniach z żużlowych torów, zwłaszcza bydgoskiej Polonii. Z ciekawością przyglądam się jednak również innym klubom i dyscyplinom.


Przy tym wszystkim staram się łączyć "starą szkołę" z wyzwaniami, jakie niesie za sobą współczesne dziennikarstwo.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.