Policjanci z Grudziądza stawiają się przełożonym

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Aleksandra Pasis

Policjanci z Grudziądza stawiają się przełożonym

Aleksandra Pasis

Wobec funkcjonariuszy wszczęto 6 postępowań dyscyplinarnych.

- Od początku roku wszczęto w sumie sześć postępowań związanych z naruszeniem dyscypliny służbowej bądź nieprzestrzeganiem etyki zawodowej - mówi st. sierż. Maciej Szarzyński, p.o. oficera prasowego policji w Grudziądzu.

Posypały się nagany

Pod „lupą” przełożonych znalazło się dwóch policjantów z ogniwa patrolowo - interwencyjnego, trzech z wydziału ruchu drogowego i jeden z zespołu zajmującego się zatrzymanymi.

Jakich przewinień mieli dopuścić się funkcjonariusze?

- Niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad osobą zatrzymaną, nieprawidłowe wykorzystanie dokumentacji służbowej i nieprawidłowe wykonanie czynności służbowej - wylicza st. sierż. Maciej Szarzyński.

Wobec kolejnych policjantów wszczęto postępowania dyscyplinarne, ponieważ mieli oni odmawiać wykonania poleceń służbowych i niewłaściwie zachować się wobec przełożonego.

Finały spraw? - Jedna zakończyła się uniewinnieniem. W innej uznano, że policjant jest winny, ale odstąpiono od wymierzenia kary - wyjaśnia st. sierż. Szarzyński. - W tym przypadku brano m.in. pod uwagę staż pracy policjanta i przebieg jego służby.
Trzech policjantów ukarano naganami. - Wszyscy odwołali się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozstrzygnięcia na razie nie ma - dodaje st. sierż. Maciej Szarzyński.

Wobec jednego z funkcjonariuszy toczy się postępowanie w prokuraturze, dlatego dyscyplinarne w komendzie zostało na razie zawieszone.

Na razie bez zarzutów

O wiele poważniejsze konsekwencje mogą spotkać policjantów, którym grożą prokuratorskie zarzuty za nadużycie uprawnień. - Prowadzimy cztery postępowania. Na razie wszystkie są „w sprawie”, a nie „przeciwko” - wyjaśnia Marcin Licznerski, zastępca prokuratora rejonowego w Grudziądzu. - Jesteśmy na etapie zbierania i oceniania materiału dowodowego. Sprawy dotyczą głównie przeprowadzanych interwencji i użycia środków przymusu bezpośredniego: kajdanek czy policyjnej pałki. Także bezprawnego wydrukowania informacji z policyjnej bazy danych.

Od początku roku prokuratura zajmowała się 33 sprawami dotyczącymi przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych: policjantów, urzędników, pracowników służby więziennej. Z tego 17 spraw jest w toku. Reszta została zakończona: umorzeniem bądź odmową wszczęcia.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.