Aleksandra Pasis

Policjanci z Grudziądza rozdają kierowcom "latarki życia" i kamizelki [zdjęcia, wideo]

Maciej Król spod Świecia otrzymał od policjantów : sierż. Kajetana Kaminskiego i st. sierż. Sebastiana Kowalika (od prawej) ulotkę informującą o zasadach Fot. Aleksandra Pasis Maciej Król spod Świecia otrzymał od policjantów : sierż. Kajetana Kaminskiego i st. sierż. Sebastiana Kowalika (od prawej) ulotkę informującą o zasadach poruszania się po autostradzie gdy pojazd ulegnie awarii, kamizelkę odblaskową i tzw. "latarkę życia", którą może sygnalizować innym pojazdom, że jego pojazd jest unieruchomiony. Można nią również zbić szybę i rozciąć pasy.
Aleksandra Pasis

Funkcjonariusze grudziądzkiej "drogówki" pojawiający się przy węźle autostradowym - w ramach akcji "(Za) trzymaj się zasad" - instruują prowadzących pojazdy jak mają się zachować się na autostradzie gdy zdarzy się awaria samochodu.

- Często jeżdżę autostradą. Jest szybciej i bezpieczniej - uważa Maciej Król ze Świecia. Kierowca był jednym z kontrolowanych przez patrol Wydziału Ruchu Drogowego z Grudziądza przy węźle autostradowym.

O zasadach bezpiecznego poruszania się po A1 w razie awarii instruowali st. sierż. Sebastian Kowalik i sierż. Kajetan Kaminski.

- Zatrzymujemy się na parkingu, a jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej na pasie zieleni. Zakładamy kamizelkę, wychodzimy z pojazdu i ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości około stu metrów.

Pan Maciej ucieszył się, że zyskał zarówno wiedzę jak i kolejną kamizelkę odblaskową oraz latarkę. - Fajna akcja. Wyruszając w podróż nie myślimy o tym, że może się coś złego przydarzyć i nie zastanawiamy się jak się zachować. Dobrze wysłuchać takiego krótkiego instruktażu - chwali działania policjantów Maciej Król.


Wypadki na autostradzie
Create bar charts

* dane za styczeń-listopad

Prezenty od "drogówki" i AmberOne

- Ulotka, kamizelka i latarka - sierżant Kajetan Kaminski wymienia zestaw "gadżetów", które wręcza Maciejowi Gburczykowi, kolejnemu z kontrolowanych. - Latarkę w razie jakiejkolwiek awarii można postawić na dachu samochodu, ponieważ posiada wbudowany magnes. Ma światło pulsacyjne i stałe. Posiada również elementy ułatwiające zbicie szyby i przecięcie pasów.

Prowadzący auto, znany grudziądzanin, Maciej Gburczyk przyznaje: - To moja pierwsza kamizelka. Będzie teraz stałym elementem wyposażeniem mojego samochodu. Latarka? Pierwszy raz widzę coś takiego. Świetna sprawa!

Kolejny z kontrolowanych, Krzysztof Kopiński z Grudziądza, jak twierdzi jest doświadczonym kierowcą i posiadanie elementów odblaskowych w jego aucie to podstawa: - To już chyba szósta moja kamizelka, ale oczywiście przyda się. Często podróżuję nie tylko po Polsce, ale również za granicą. Ważnym dla mnie jest to bym ja i moja rodzina czuła się bezpiecznie.

Awaria na autostradzie. Gdzie zaparkować?

Policjanci z grudziądzkiej drogówki akcję prowadzą wraz z AmberOne, służbą która zajmuje się obsługą ruchu na A 1. - Na autostradzie obowiązują szczególne przepisy jeśli chodzi o postój pojazdu - podkreśla asp. Robert Szablewski z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Zgodnie z zalecniami mundurowych postój powinien odbywać się tylko i wyłącznie na parkingach albo na tzw. "MOP-ach", czyli miejscach obsługi podróżnych.Jeżeli dojdzie do awarii pojazdu i nie jesteśmy w stanie zjechać na te parkingi, wówczas - radzą policjanci - zjeżdżamy na pasy awaryjne albo jeśli jest taka możliwość, na pasie zieleni. - Chodzi o to by pojazd, kierujący i pasażerowie znaleźli się jak najdalej od pasów po których odbywa się ruch pojazdów - wyjaśnia asp. Robert Szablewski z grudziądzkiej "drogówki".

Ważnym jest, by powiadomić służby ratunkowe o awarii. Można to uczynić z telefonów komórkowych bądź budek z automatami telefonicznymi umiejscowionymi co dwa kilometry na autostradzie.

Akcja "(Za) trzymaj się zasad" potrwa do marca. Zostanie powtórzona również w listopadzie.

Jak zachować się podczas awarii na autostradzie - "pigułka":


Wypadki na autostradzie
Create bar charts

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.