Aleksandra Pasis

Policjanci z Grudziądza rozdają kierowcom "latarki życia" i kamizelki [zdjęcia, wideo]

Maciej Król spod Świecia otrzymał od policjantów : sierż. Kajetana Kaminskiego i st. sierż. Sebastiana Kowalika (od prawej) ulotkę informującą o zasadach Fot. Aleksandra Pasis Maciej Król spod Świecia otrzymał od policjantów : sierż. Kajetana Kaminskiego i st. sierż. Sebastiana Kowalika (od prawej) ulotkę informującą o zasadach poruszania się po autostradzie gdy pojazd ulegnie awarii, kamizelkę odblaskową i tzw. "latarkę życia", którą może sygnalizować innym pojazdom, że jego pojazd jest unieruchomiony. Można nią również zbić szybę i rozciąć pasy.
Aleksandra Pasis

Funkcjonariusze grudziądzkiej "drogówki" pojawiający się przy węźle autostradowym - w ramach akcji "(Za) trzymaj się zasad" - instruują prowadzących pojazdy jak mają się zachować się na autostradzie gdy zdarzy się awaria samochodu.

- Często jeżdżę autostradą. Jest szybciej i bezpieczniej - uważa Maciej Król ze Świecia. Kierowca był jednym z kontrolowanych przez patrol Wydziału Ruchu Drogowego z Grudziądza przy węźle autostradowym.

O zasadach bezpiecznego poruszania się po A1 w razie awarii instruowali st. sierż. Sebastian Kowalik i sierż. Kajetan Kaminski.

- Zatrzymujemy się na parkingu, a jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej na pasie zieleni. Zakładamy kamizelkę, wychodzimy z pojazdu i ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości około stu metrów.

Pan Maciej ucieszył się, że zyskał zarówno wiedzę jak i kolejną kamizelkę odblaskową oraz latarkę. - Fajna akcja. Wyruszając w podróż nie myślimy o tym, że może się coś złego przydarzyć i nie zastanawiamy się jak się zachować. Dobrze wysłuchać takiego krótkiego instruktażu - chwali działania policjantów Maciej Król.


Wypadki na autostradzie
Create bar charts

* dane za styczeń-listopad

Prezenty od "drogówki" i AmberOne

- Ulotka, kamizelka i latarka - sierżant Kajetan Kaminski wymienia zestaw "gadżetów", które wręcza Maciejowi Gburczykowi, kolejnemu z kontrolowanych. - Latarkę w razie jakiejkolwiek awarii można postawić na dachu samochodu, ponieważ posiada wbudowany magnes. Ma światło pulsacyjne i stałe. Posiada również elementy ułatwiające zbicie szyby i przecięcie pasów.

Prowadzący auto, znany grudziądzanin, Maciej Gburczyk przyznaje: - To moja pierwsza kamizelka. Będzie teraz stałym elementem wyposażeniem mojego samochodu. Latarka? Pierwszy raz widzę coś takiego. Świetna sprawa!

Kolejny z kontrolowanych, Krzysztof Kopiński z Grudziądza, jak twierdzi jest doświadczonym kierowcą i posiadanie elementów odblaskowych w jego aucie to podstawa: - To już chyba szósta moja kamizelka, ale oczywiście przyda się. Często podróżuję nie tylko po Polsce, ale również za granicą. Ważnym dla mnie jest to bym ja i moja rodzina czuła się bezpiecznie.

Awaria na autostradzie. Gdzie zaparkować?

Policjanci z grudziądzkiej drogówki akcję prowadzą wraz z AmberOne, służbą która zajmuje się obsługą ruchu na A 1. - Na autostradzie obowiązują szczególne przepisy jeśli chodzi o postój pojazdu - podkreśla asp. Robert Szablewski z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Zgodnie z zalecniami mundurowych postój powinien odbywać się tylko i wyłącznie na parkingach albo na tzw. "MOP-ach", czyli miejscach obsługi podróżnych.Jeżeli dojdzie do awarii pojazdu i nie jesteśmy w stanie zjechać na te parkingi, wówczas - radzą policjanci - zjeżdżamy na pasy awaryjne albo jeśli jest taka możliwość, na pasie zieleni. - Chodzi o to by pojazd, kierujący i pasażerowie znaleźli się jak najdalej od pasów po których odbywa się ruch pojazdów - wyjaśnia asp. Robert Szablewski z grudziądzkiej "drogówki".

Ważnym jest, by powiadomić służby ratunkowe o awarii. Można to uczynić z telefonów komórkowych bądź budek z automatami telefonicznymi umiejscowionymi co dwa kilometry na autostradzie.

Akcja "(Za) trzymaj się zasad" potrwa do marca. Zostanie powtórzona również w listopadzie.

Jak zachować się podczas awarii na autostradzie - "pigułka":


Wypadki na autostradzie
Create bar charts

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.