Policjanci przyznają: - Drobne kradzieże to plaga

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Policjanci przyznają: - Drobne kradzieże to plaga

Aleksandra Pasis

Podczas wczorajszego spotkania mieszkańcy północnej części miasta przekazali policjantom sygnały dotyczące zakłócania porządku i bezpieczeństwa na drogach.

Z danych Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu, wynika że w ubiegłym roku w całym mieście doszło do 1.914 przestępstw! Z czym najczęściej mają do czynienia stróże prawa?

Funkcjonariusze podkreślają, że plagą są drobne kradzieże. W ostatnim czasie toczą m.in. „walkę” ze złodziejami, którzy odwiedzają markety. - Alkohol, słodycze, kosmetyki, buty... - Marzena Solochewicz - Kostrzewska, oficer prasowy grudziądzkiej policji, wylicza towary jakie najczęściej znikają ze sklepowych półek. - Jeszcze dwa, trzy lata temu wartość kradzionych towarów wynosiła średnio ponad 200 złotych, a dziś już ta granica wzrosła do ponad 400 zł...

Złodzieje włamują się też do piwnic i altanek działkowych.

Mieszkańcy i przedstawiciele zakładów pracy oraz szkół, którzy uczestniczyli we wczorajszym spotkaniu, mającym pomóc w stworzeniu mapy zagrożeń w Grudziądzu, sygnalizowali problem zakłócania porządku przy sklepach z alkoholem. W Grudziądzu jest 201 punktów, gdzie można kupić napoje z „procentami”. - Zbiera się tam różny „element”. Strach czasami przejść - mówili zebrani.

Policjanci podkreślali, że większość interwencji w okolicach sklepów podejmują po sygnałach sprzedawców, a nie mieszkańców. - Będziemy przyglądali się tym miejscom częściej, mimo wszystko - zapewnili mundurowi.

- Starówka traci swój urok. Są miejsca, gdzie tworzą się „getta” patologicznych rodzin, które są tutaj przesiedlane po wyrokach eksmisyjnych - zauważyła jedna z grudziądzanek.

Znaczną część wczorajszego spotkania poświęcono bezpieczeństwu na ulicach. Choć w ubiegłym roku na terenie miasta nie doszło do śmiertelnego wypadku, to - jak zauważa st. asp. Dariusz Wojtaś z „drogówki” - policjanci zanotowali aż 1.170 kolizji. - Poprawiło się bezpieczeństwo na ul. Chełmińskiej, za to gorzej jest na Warszawskiej i Hallera - mówił Dariusz Wojtaś.

Dziś odbędzie się spotkanie dla mieszkańców południowej części miasta m.in.: os. Lotnisko, Rządz, Mniszek, Strzemięcin i Kopernik. Początek o g. 16 w marinie.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.