Połączyli naukę z turystyką

Czytaj dalej
Fot. wanad
Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Połączyli naukę z turystyką

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Grupa młodzieży szkoły rolniczej z Kowala miała praktyki w zaprzyjaźnionym ośrodku Vitalis w Lipsku, w Niemczech.

Dwutygodniowy staż w ramach Erasmus Plus odbywało 12 chłopców, kształcących się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa, a trzytygodniowy staż był zorganizowany dla 18 uczniów zdobywających zawód technik żywienia i usług gastronomicznych.

Przyszli mechanicy pracowali w serwisie Volkswagena, gdzie uczyli się zawodu u najlepszych mistrzów w tym fachu. Uczniowie klas żywieniowych pracowali w firmach cateringowych, stołówkach akademickich i restauracjach w Lipsku. - Dla młodych ludzi wyjazd na staż do Niemiec to nie tylko zdobycie dodatkowych certyfikatów - mówi Arkadiusz Ciechalski, wicedyrektor ZE CKR w Kowalu. - To także zdobycie doświadczenia zawodowego, wielu nowych umiejętności, ale także sprawdzenie samych siebie w nowym miejscu, nauczenie się odpowiedzialności, samodzielności, „podkształcenia” języka.

Był też czas na poznanie nowych ludzi i kultury innego kraju. Ośrodek Vitalis we współpracy ze szkołą stara się, aby młodzież w czasie wolnym miała możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc.

Uczniowie byli dwa dni w Berlinie, gdzie zwiedzali nie tylko najciekawsze historycznie zabytki miasta, część rządową, uniwersytet w Berlinie. Odwiedzili także ofabrykę Mercedesa i fabrykę Porsche oraz Muzeum Techniki. Podczas pobytu w Lipsku poznali to miasto, dodatkową atrakcją był festiwal muzyki Bacha, tzw. Bachfest Leipzig.

W Dreźnie, które pełni rolę gospodarczego i kulturalnego centrum Saksonii, zwiedzili m.in. rokokowy zespół pałacowy Zwinger, zamek królewski, operę Sempera, kościół Frauen-kirche.

W przyszłym roku młodzież z Kowala będzie gościć właśnie w pięknej Saksonii. Projekt czeka na akceptację.

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.