Polacy za pomoc lekarzy coraz częściej płacą z własnej kieszeni

Czytaj dalej
Fot. Fot. Karolina Misztal
Iwona Krzywda

Polacy za pomoc lekarzy coraz częściej płacą z własnej kieszeni

Iwona Krzywda

Publiczny system ochrony zdrowia zawodzi, a zyskują na tym prywatne placówki.

Opublikowany właśnie raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że coraz więcej Polaków rezygnuje z wizyt u lekarzy finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ostatnim kwartale 2016 r. na opłacenie niezbędnych porad specjalistów z własnej kieszeni zdecydowało się ponad 38 proc. pacjentów, kolejne 5,5 proc. skorzystało z nich w ramach dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych m.in. przez pracodawców.

W porównaniu do 2010 r. liczba chorych, którzy pomocy lekarzy specjalistów szukają wyłącznie w placówkach współpracujących z NFZ spadła z 70 do 64 proc. Jeszcze mniej pacjentów zgłasza się do publicznych gabinetów stomatologicznych. Dane GUS pokazują, że korzysta z nich tylko 26,8 proc. chorych, 74,2 proc. bolące zęby leczy prywatnie.

W dalszej części tekstu:

  • Ile pacjenci wydają miesięcznie na służbę zdrowia?
  • Z jakich powodów Polacy wybierają płatne leczenie?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.