Polacy są optymistami. Mniej osób chce emigrować

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Z

Polacy są optymistami. Mniej osób chce emigrować

Z

Teraz mamy nowe miejsce pracy, bo sami znaleźliśmy lepiej płatną lub na wyższym stanowisku. Wypowiedzenie przez firmę jest coraz rzadsze.

Niezależnie od politycznych sporów rośnie zadowolenie Polaków z ich sytuacji. Z badań wynika, że coraz więcej jest osób z optymizmem postrzegających swoją przyszłość zawodową w Polsce. Nie boją się utraty pracy i coraz mniej osób myśli o emigracji. Rosną też zarobki Polaków.

W pierwszych trzech miesiącach br. aż o 6 proc., do poziomu 30 proc., spadł odsetek osób lękających się utraty pracy. Publikowany przez firmę Randstad co kwartał raport „Monitor rynku pracy” potwierdza też zmianę trendu, zgodnie z którym coraz częściej to „praca szuka pracownika”, a nie odwrotnie. Inne są też powody zmiany miejsca pracy. Zwolnienie przez pracodawcę spadło z pierwszego na ostatnie miejsce. Aż 44 proc. badanych zmieniło pracę, bo nowy pracodawca zaoferował im lepsze warunki, a głównym motywem zmiany dla 21 proc. była możliwość awansu.

Polscy pracownicy są przy tym bardzo mobilni - otwartość na zmianę pracy pozostaje bardzo wysoko, a pod tym względem wyprzedzają nas w Europie tylko Wielka Brytania i Francja. Zdaniem ekspertów pojawienie się większej liczby atrakcyjnych ofert pracy może sprawić, że rotacja pracowników może jeszcze wzrosnąć. Jednakże ta rosnąca mobilność dotyczy głównie pracy w Polsce, chętnych na emigrację zarobkową znów ubyło. Gotowość do wyjazdu w sytuacji otrzymania dobrej oferty pracy deklaruje 43 proc. ankietowanych, co jest wynikiem o 7 pkt proc. niższym niż średnia badanych krajów europejskich i dość odległym od wyników rekordzistów: Hiszpanów (65 proc.) i Włochów (61 proc.).

- W porównaniu do innych państw ciągle niski odsetek chętnych do wyjazdu za pracą pokazuje, że sytuacja na naszym rynku pracy jest daleko lepsza od tej w Hiszpanii i Grecji, gdzie stopa bezrobocia jest nawet dwukrotnie wyższa niż u nas, a przy tym daleka do powrotu dawnej dobrej koniunktury - komentuje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy. Ochota na emigrację zarobkową spadła ostatnio także wskutek niechęci do współpracy z przedstawicielami innych kultur czy narodów. - Jednak krzepiące jest, że mimo wszystko większość z nas chce otwartego pracodawcy i różnorodności środowiska zatrudnienia - dodaje Agnieszka Bulik z Randstad.

Pozytywne trendy na rynku pracy potwierdził w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Według jego wyliczeń w marcu br. przedsiębiorstwa zatrudniały 5,727 mln osób, o 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Co istotne, GUS wyliczył też, że o 3,3 proc. w stosunku do marca 2015 r. wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie - za ubiegły miesiąc wynosiło ono 4351,45 zł (brutto).

Zbigniew Biskupski

Z

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.