Pola Negri zaczaruje Lipno po raz dziesiąty [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. W. Alabrudziński
Renata Kudeł

Pola Negri zaczaruje Lipno po raz dziesiąty [zdjęcia]

Renata Kudeł

To będzie już jubileuszowy, dziesiąty Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni". Zaplanowano go w dniach 2-5 czerwca. - Tegoroczny festiwal jest jednocześnie jubileuszem działalności Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego imienia Poli Negri - mówi Bożena Piotrowska, obecna prezes LTK. - Chcemy mu nadać wyjątkowy charakter. Spodziewamy się wielu gości, sympatyków historii kina oraz filmowych gwiazd.

Jak to się zaczęło - wspomnienia

To Bogusław Kaczyński przyczynił się do przywrócenia pamięci o Poli Negri w jej rodzinnym mieście. Wraz z Wiesławą Czapińską - biografką Poli Negri - mobilizował do rozpoczęcia działań w tym kierunku, a kiedy do tego doszło, wspierał i doceniał już podjęte kroki. Nie krył wzruszenia podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej aktorki 24 października 2005 roku. Wtedy to opowiedział, od jak dawna nosił w sercu nadzieję na "powrót" Apolonii do Lipna. "Trzeba ratować każdy ślad jej obecności, a Lipno powinno być dumne z tak wielkiej gwiazdy srebrnego ekranu" - mówił.

W maju 2007 roku, z inicjatywy - nieformalnie jeszcze wtedy działającego - Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, którego prezeską została Dorota Łańcucka, odbył się 1. Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni". Bogusław Kaczyński jest ojcem chrzestnym tej imprezy. Dzięki determinacji, z jaką usilnie namawiał do zrealizowania festiwalu, który przedstawiałby twórczość wielkiej gwiazdy, mamy dzisiaj w Lipnie cykliczną, coroczną imprezę.

Jej celem jest upowszechnianie kultury filmowej poprzez promocję dorobku filmowego wielkiej lipnowianki, jak również tych aktorów, którzy odnieśli sukces poza granicami naszego kraju.

Podczas drugiej edycji festiwalu od władz miasta otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lipna. Natomiast Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri nagrodziło pana Bogusława statuetką "Politki" za wyjątkowy wkład w promocję twórczości wielkiej gwiazdy. Te same zaszczyty spotkały Wiesławę Czapińską. Niestety, obie te wspaniałe postaci można już tylko powspominać.

Iza Miko też była w Lipnie

Kolejne edycje to coraz większe atrakcje. Do Lipna wprost ze Stanów Zjednoczonych, przyjechała (a dokładniej - ten ostatni odcinek drogi przebyła drogą lądową) zjawiskowa, efemeryczna Izabela Miko, aktorka znana m.in. z filmów "Wygrane marzenia" oraz "Kochaj i tańcz". Otrzymała w Lipnie statuetkę "Politki".
Spacer bulwarem nad rzeką Mień, nazwanym imieniem wywodzącej się z tego miasta Poli Negri, rozpoczął kilkugodzinny pobyt Izy Miko w Lipnie. Towarzyszyła jej Dorota Łańcucka, pomysłodawczyni i organizatorka trzeciego już z kolei Przeglądu Twórczości Filmowej "Pola i inni". Dla pani Doroty, ówczesnej prezeski LTK , nie ma celów nie do zdobycia, choć, jak konsekwentnie podkreśla, nie działa sama. Towarzyszy jej wielu ludzi dobrej woli i to także dzięki ich wsparciu oraz kontaktom, udaje się ściągać do Lipna aktorów, krytyków filmowych, reżyserów, producentów. Tym razem poprzeczka postawiona była naprawdę wysoko. Iza Miko ma bardzo napięty kalendarz. Dlaczego to właśnie tę młodą aktorkę postanowiono zaprosić do Lipna?

- Jej kariera jest zbieżna z tym, co dokonała w Hollywood Pola Negri - mówi Dorota Łańcucka.
- Obie wcześnie zaczęły marzyć o karierze tancerki i obie, z podobnych, zdrowotnych względów, musiały z niej zrezygnować. Ale to nie znaczy, że zrezygnowały z kariery w ogóle... Jak się okazało w trakcie wizyty w Lipnie, podobieństw miedzy obiema gwiazdami - tą już uznaną, o której Bogusław Kaczyński mówił, iż jest chlubą hollywodzkiego firmamentu, oraz młodą, ambitną, konsekwentnie walczącą o karierę Izą Miko, jest więcej...

Iza pochodzi z Łodzi. Jej rodzice to aktorzy Grażyna Dyląg i Aleksander Mikołajczyk. Z racji ich zawodu Iza wraz ze starszym bratem Sebastianem wychowywała się w teatralnej garderobie. - To było szczęśliwe dzieciństwo, chociaż właśnie wówczas zostałam zwerbowana przez mojego brata jako agentka obcego wywiadu, który nazwał polsko-brytyjskim. Wymyślił sobie tę zabawę, abym wykonywała niekoniecznie ciekawe dla dziecka domowe obowiązki. Musiałam, w imię dobrze sprawującego się agenta, na przykład sprzątać za niego! Dziś śmiejemy się z tej niewinnej zabawy...

Scena była dla niej niemal chlebem powszednim. Ale początkowo nie myślała o aktorskiej karierze. Jej pasją i marzeniem był taniec. Już jako czterolatka oświadczyła, że chce być baletnicą. Najpierw jednak rozpoczęła edukację w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu. Musiała dorosnąć do lekcji baletu. Ale kiedy już skończyła dziesięć lat, trzeba było zweryfikować marzenia. Nie zachwyciła komisji podczas egzaminów do Szkoły Baletowej. Zaczęła ćwiczyć jeszcze intensywniej, aby w końcu osiągnąć cel - po półrocznym okresie próbnym oficjalnie przyjęto ją w poczet uczniów.

Jak się robi karierę za oceanem. To ciężka praca

Za kilka lat, podczas wakacyjnych warsztatów tanecznych, wypatrzył ją amerykański choreograf i zaproponował stypendium w Stanach Zjednoczonych. Do Nowego Yorku poleciała wraz z mamą. Tam dostała się do elitarnej szkoły baletowej American Ballet Associaton. - Było pięknie i trudno - wspomina Iza Miko. - Poza nauką musiałam zarabiać, choćby na baletki i pointy. Jedna para, wystarczająca na tydzień, kosztowała sześćdziesiąt dolarów. Sprzątałam w studiach tanecznych, sprzedawałam baterie przy Times Square...
Zajęcia w szkole trwały kilkanaście godzin dziennie. Kręgosłup Izy tego nie wytrzymał. Musiała wrócić do Polski. Sen o karierze tancerki legł w gruzach. Ratunkiem okazało się aktorstwo. Wróciła do Nowego Jorku i zaczęła studia w The Lee Strasberg Theatre and Film Institute. Pracowała też jako modelka. Wkrótce zrozumiała jednak, iż jeśli szukać szans, to jedynie w Los Angeles. W 1999 roku zaczęła wspinaczkę do kariery w Mieście Aniołów. Przełomowym momentem był dzień, kiedy zobaczyła swoje kilkudziesięciocentymetrowe zdjęcie na Sunset Bulwar - to był plakat filmu "Coyote Ugly" ("Wygrane marzenia"). Dziś Hollywood jest jej drugim domem. Zagrała m.in. w takich filmach jak "W rytmie hip-hopu 2" i "Dom Usherów".

Iza Miko odebrała w Lipnie statuetkę "Politki", przyznaną podczas wcześniejszych przeglądów m.in. Karolinie Gruszce, aktorce młodego pokolenia, o której mówi się, że z powodzeniem robi zagraniczną karierę, choć od Hollywood woli Moskwę, idąc w ślady Beaty Tyszkiewicz i Barbary Brylskiej.

Przy okazji - w Izbie Pamięci im. Poli Negri Iza Miko udzieliła wywiadu specjalnie dla Czytelników "Gazety Pomorskiej".
Chętnie mówiła o swoich ekologicznych pasjach: - Od dziecka uczono mnie, iż żyjemy nie tylko dla siebie. To zapewne wpływ mamy, która wpajała we mnie, iż trzeba zrobić wszystko, aby pomóc naszej planecie. Stąd taka kwestia, która znalazła się w filmie "Kochaj i tańcz", w której mówię, iż nie dziedziczymy Ziemi po naszych rodzicach, tylko "pożyczamy" ją od naszych dzieci... Innymi słowy - przyszłość planety jest w naszych rękach... Czy polityka jest w sferze zainteresowań Izy Miko? - Mam świadomość, że film nie powinien mi przesłaniać świata. Są inne dziedziny życia, w których też chciałbym się wykazać - mówi aktorka.

Stany to teraz mój dom

- Stany Zjednoczone mnie przygarnęły, to jest teraz mój dom. Choć polityka to nie jest "moja bajka", mam świadomość, że tylko z jej pomocą można powodować wiele zmian na szerszą skalę. Dzień, w którym Barack Obama został prezydentem był jednym ze szczęśliwszych w życiu. A inauguracja prezydentury odbyła się dokładnie w dniu moich urodzin...
Iza Miko mówiąc o Poli Negri twierdzi, iż w świadomości starszego pokolenia Amerykanów lub ludzi, pasjonujących się niemym kinem, nie tylko w Hollywood, jest ona wciąż postacią jak najbardziej rozpoznawalną. Dla młodych, niestety, już mniej. - Dla mnie porównanie do tej wielkiej gwiazdy jest bardzo satysfakcjonujące - mówi. W takim razie, skoro miałaby pójść w jej ekranowe ślady, jaki ideał mężczyzny preferuje?
Kto byłby jej bliższy - mężczyzna w typie Rudolfa Valentino, legendarnego kochanka Poli Negri, czy równie jej bliskiego Charliego Chaplina? - Grałam w filmie "Trapez" z wnukiem Chaplina. James jest kropka w kropkę jak jego dziadek. Byliśmy z sobą przez dwa lata. Także moim typem jest zdecydowanie Charlie Chaplin - mówi Iza Miko. Zdradziła również, że spotkała w Lipnie Cygankę i ta wywróżyła jej zrealizowanie wszystkich celów, jakie stawia sobie w życiu zawodowym. Prywatnie zaś, nie dziś i nie jutro, ale za parę. lat, aktorka urodzi dziecko, które zostanie poczęte z wielkiej miłości...
I tyle wspomnień!

Wracamy do teraźniejszości - będzie taper, jak na nieme kino przystało

Pierwszy dzień festiwalu będzie wieczorem wspomnień o Krzysztofie Kieślowskim. Tego dnia w Lipnie będzie gościć Maria Kieślowska, żona wybitnego reżysera i Stanisław Zawiśliński , jego biograf. Widzowie obejrzą w kinie "Nawojka" film dokumentalny o życiu prywatnym i twórczości reżysera oraz "Podwójne życie Weroniki". Kolejny festiwalowy dzień poświęcony będzie Poli Negri, a także jubileuszowym wspomnieniom . Tego dnia na ekranie - "Górska kotka" z 1921 roku w reż. Ernsta Lubitscha, z podkładem muzycznym na żywo w wykonaniu Tomasza Walczaka. Pola Negri występuje tu w roli herszta zbójów i zaskakuje niezwykłym talentem komediowym. W tym dniu zaprezentuje się lipnowska młodzież. Teatr Bene Nati z Zespołu Szkół im. R. Traugutta przygotowuje spektakl "Klimaty retro".
Będzie się także podsumowanie warsztatów filmowych MCK z Ychem Paszkiewiczem oraz konkurs na aktorską kreację pn. "Być jak Pola Negri". W jury zobaczymy Edytę Herbuś - Polę Negri w serialu Bodo, Marka Probosza - aktora i wykładowcę z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, Lesława Żurka - znanego m.in. z brawurowej roli w spektaklu "Antoine" (Cierplikowski), Beatę Tadlę i Ewę Wojciechowską - dziennikarki i fanki Poli Negri, Łukasza Będkowskiego - wicedyrektora Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles, Magdę Kalenik - córkę Wiesławy Czapińskiej.
Dla młodzieży przewidziane są warsztaty teatralne. Aktorki Teatru Polskiego w Toronto przedstawią sztukę "Promieniowanie" o Marii Skłodowskiej Curie. Maria Nowotarska i Agata Pilitowska dwukrotnie już gościły w Lipnie. Po spektaklu - panel "Inspiracje kina przyszłości".
Pięknym finałem będzie "Alfabet muzyczny" - piosenki Mieczysława Fogga wykona aktor, lipnowianin Kamil Mróz, przy akompaniamencie Olgi Piotrowskiej.

Gwiazdy spadają na scenę "Nawojki"

Podczas przeglądów Lipno odwiedza wiele sławnych osób. Do tej pory byli to między innymi: Wiesława Czapińska, Bogusław Kaczyński, Konrad Zarębski, Irena Karel, Ewa Wojciechowska, Maria Nowotarska, Agata Pilitowska, Ewa Wiśniewska, Agata Buzek, Natasza Urbańska, Janusz Józefowicz, Lesław Żurek, Szymon Bobrowski, Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski, Dawid Ogrodnik, Iza Miko, Piotr Głowacki i Janusz Kidawa -Błoński, Kamil Mróz, Magdalena Boczarska, Bartłomiej Topa, Katarzyna Żak, Grażyna Hase, Małgorzata Zielińska, Karolina Gruszka, Igor Chalupec, Anna Seniuk, Ewa Kasprzyk, Wernika Rosati, Beata Tadlla, Eryk Lubos, Katarzyna Kwiatkowska, Piotr Nowak, Zofia Nasierowska, Piotr Polk, Maria Gładkowska, Tomasz Raczek, Olgierd Łukaszewicz.

Program 10. PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI FILMOWEJ "Pola i inni"

Lipno, 2 -5 czerwca 2016, kino "Nawojka" ul. Mickiewicza

Czwartek, 02.06.2016
17 - Wieczór z Krzysztofem Kieślowskim
-film dokumentalny "I’ m-so-so"- rozmowa z reżyserem filmu dokumentalnego Krzysztofem Wierzbickim i Stanisławem Zawiślińskim (biografem Kieślowskiego). Prowadzenie - Konrad J. Zarębski
- film "Podwójne życie Weroniki" (Francja, Norwegia, Polska ,1991), reż. Krzysztof Kieślowski.Wyst.: Irene Jacob, Philippe Volter, Kalina Jędrusik, Jerzy Gudejko

Piątek, 03.06.2016
16 - Spektakl "Klimaty retro" w wykonaniu Teatru Bene Nati z Zespołu Szkół w Lipnie
17.45 "Wspomnień blask" - festiwalowy jubileusz
- podsumowanie warsztatów filmowych z Yachem Paszkiewiczem (MCK)
- film z Polą Negri "Górska kotka" (Niemcy, 1921),reż. Ernst Lubitsch. Wyst.:Pola Negri, Victor Janson, Paul Heidemann.
Podkład muzyczny "na żywo"- Tomasz Walczak (PWSFTviT w Łodzi)
20 - "Być jak Pola Negri"- konkurs na aktorską kreację Poli Negri o Nagrodę Burmistrza Miasta Lipna, Starosty Lipnowskiego i Wójta Gminy Lipno.
Jury - Edyta Herbuś, Irena Karel, Beata Tadla, Ewa Wojciechowska, Magdalena Kalenik, Lesław Żurek, Łukasz Będkowski, Marek Probosz

Sobota, 04.06.2016
10 - Warsztaty teatralne dla młodzieży. Prowadzenie - Julia Pogrebińska, Patryk Pniewski
12.30 Odsłonięcie tablic pamiątkowych laureatów "Politki" na Bulwarze im. Poli Negri
16 - Spektakl "Promieniowanie" o Marii Skłodowskiej-Curie(Teatr Polski z Toronto, Kanada), reż. Kazimierz Braun. Wyst. Maria Nowotarska i Agata Pilitowska.
GALA wręczenia statuetki Politki, Teatrowi Polskiemu w Toronto. Prowadzenie Ewa Wojciechowska
18.30 "Inspiracje kina przyszłości". Panel z udziałem Konrada J. Zarębskiego ,prof. Tadeusza Kowalskiego, Marka Probosza

Niedziela, 05.06.2016
11 - "Alfabet piosenki" - szlagiery Mieczysława Fogga w wykonaniu Kamila Mroza. Akompaniament - Olga Piotrowska
11.30 GALA wręczenia statuetki "Politki"- Daniel Olbrychski
- film "Dagny"(Norwegia, Polska,1976), reż. Haakon Sandoy. Wyst.: Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz, Lise Fjeldstad, Per Oscarsson
16.30 GALA wręczenia statuetki "Politki" Małgorzata Zajączkowska
- film "Noc Walpurgi" (Polska,2015), reż. Marcin Bortkiewicz. Wyst.: Małgorzata Zajączkowska, Philippe Tłokiński

Renata Kudeł

Najchętniej zajmuję się kulturą, sztuką, edukacją. Najciekawsi w mojej pracy są ludzie - ci mniej i bardziej znani, ale mający w życiu coś, co ich wyróżnia. Pasję, talenty, chęć niesienia pomocy innym. Najpiękniejsi są cisi bohaterowie, nawet ci niedzisiejszy, niemedialni. Pisać o nich to przywilej tego zawodu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.