Pokochajmy polski dizajn. Możemy nim się szczycić

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Jolanta Zielazna

Pokochajmy polski dizajn. Możemy nim się szczycić

Jolanta Zielazna

Dobrze zaprojektowane przedmioty codziennego użytku to dla wielu jedyny kontakt ze sztuką - mówi Beata Bochińska, która prognozuje trendy. Jest historyczką dizajnu, a z zamiłowania jego kolekcjonerką.

Zafascynowała panią sztuka użytkowa lat 60. i 70. XX wieku do tego stopnia, że zgromadziła ogromną kolekcję tych przedmiotów. Zachęca też pani, byśmy przynajmniej zwrócili na nie uwagę, bo wiele z tych rzeczy jeszcze możemy wokół siebie znaleźć.

Jako kolekcjonerkę interesuje mnie okres od końca lat 40. do lat 80. XX wieku, czyli mid-century modern, bo tak jest nazywany. Mam ponad 1800 obiektów z tego okresu wzornictwa polskiego, czeskiego, węgierskiego, niemieckiego -czyli Europy środkowej. Porcelana, szkło, meble, tkanina, dywany, ale też projekty, które gromadzę, jeśli mam możliwość lub plakaty związane z promowaniem wzornic -twa w tamtym okresie. Z wykształcenia jestem historykiem sztuki. Do moich rąk trafiały więc książki z całego świata, dotyczące wzornictwa tego okresu. Nie spotkałam w nich ani jednego przykładu polskiego produktu. A wiedziałam, że mamy ten dizajn wokół nas. W pewnym momencie zobaczyłam, że te przedmioty są wyrzucane na śmietniki, nie trafiają na żadne rynki staroci, nikt tego nie traktuje poważnie, a to są doskonałe projekty. Jako fachowiec zdawałam sobie sprawę, że często są one lepsze niż te z innych krajów, opisywane w książkach.

Ile są dziś warte przedmioty, których pozbywaliśmy się z domów wraz z końcem epoki PRL? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.