Pokazywanie piersi wciąż nas zawstydza

Czytaj dalej
Fot. 123 rf
Sandra Soczewa

Pokazywanie piersi wciąż nas zawstydza

Sandra Soczewa

Z danych wynika, że mieszkanki północy województwa nie są chętne do badania piersi. - Według niektórych, to niewypada... - słyszymy

- Czasami to wygląda, jak w typowej komedii. Panie przychodzą, czekają, niepewnie na nas zerkają, a później rezygnują, gdy okazuje się, że piersi nie bada się przez stanik - mówi Sławomira Jędrzejczak, pielęgniarka, która asystuje przy mammografiach. Zaznacza też, że dotyczy to faktycznie mniejszych miejscowości i seniorek. - Nie jest to oczywiście regułą, a raczej rzadkością - zaznacza.

Do naszej redakcji doszły jednak słuchy, że zdarza się, że księża namawiają do tego, by jednak piersi tak nago nie badać... Może to jakaś obraza? - Trudno mi powiedzieć, skąd to się bierze. Nie wiem czy z ambony (śmiech), czy po prostu ze wstydu. Panie porównują badanie piersi do cytologii. Twierdzą, że to jest tak samo wstydliwe. To kwestia braku świadomości - mówi nam pielęgniarka z ponad 20-letnim stażem.

To badanie ratuje życie

W Zielonej Górze,(w minionym roku) kilka tysięcy pań więcej niż w Gorzowie, skorzystało z darmowego badania piersi. W tym „rankingu” dość słabo wypada też Witnica,Sulęcin, czy Dobiegniew. Więcej mammografii wykonano też w Słubicach niż Kostrzynie.
- Dostępność do badań mammograficznych w Gorzowie jest bardzo dobra. Po pierwsze gorzowianki mogą korzystać z dwóch stacjonarnych ośrodków wykonujących to badanie ( w Panoramiksie przy ul. Piłsudskiego i New Medical przy ul. Walczaka 25 - dop. red.), po drugie co jakiś czas do miasta przyjeżdża też mammobus. Trudno więc stwierdzić, dlaczego akurat gorzowianki sporadycznie korzystają z badania - mówi Joanna Branicka, rzeczniczka NFZ w Zielonej Górze.

Kampania dotycząca zapobiegania nowotworom piersi prowadzona jest w całym województwie. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje też samorządy o tym, jaka część populacji objęta jest programem. - Badania inicjują często samorządy. Wystarczy, aby dany samorząd użyczył plac, na którym stanie mammobus, a badania będą przeprowadzone w uzgodnionym terminie. Na naszej stronie internetowej podane są telefony kontaktowe do koordynatorów ustających trasy mammobusów, którzy bardzo chętnie podejmą współpracę w tym zakresie - dodaje Branicka.

Kto zbada się za darmo?

- Warto popracować nad tym, by panie badały się chętniej. To nic nie kosztuje (panie objęte programem mają refundowane badanie), nic nie boli, a przecież może uratować nam życie. Ważne jest, by nowotwory wykrywać, jak najszybciej. Czas może działać na naszą korzyść - przekonuje pielęgniarka.

Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi skierowany jest do kobiet, które mają: 50-69 lat. Aby skorzystać z darmowego badania, trzeba spełnić jeden warunek: nie można mieć wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat. Wyjątkiem są panie, które otrzymają skierowanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach. Ostatni warunek: nie można mieć też wcześniej stwierdzonych zmian nowotworowych piersi.

Sandra Soczewa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.