Pokażemy w Drzonkowie 1.200 pięknych gołębi

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Magda Weidner

Pokażemy w Drzonkowie 1.200 pięknych gołębi

Magda Weidner

Wyjątkowe okazy! Przed nami Polsko-Niemiecka Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, o której rozmawiamy ze współorganizatorem, Ignacym Bazanem.

Która to już będzie wystawa zorganizowana w Zielonej Górze?
Już po raz 23. organizujemy wystawę, ale liczymy trochę inaczej. Jest to już nasza trzecia wystawa polsko-niemiecka. Mamy przyjaciół z Brandenburgii, z którymi już od jakiegoś czasu współpracujemy. Wystawcy z Niemiec przyjeżdżają do nas, a my jeździmy do nich. Staramy się zrobić ciąg takich wspólnych wystaw. Warto dodać, że w ramach nadchodzącego wydarzenia odbędzie się konkurs specjalistyczny gołębi rasy niemieckiej wystawowej, Są one taką wizytówką Niemiec. Zorganizowany zostanie także konkurs gołębi czysto rasy polskiej wystawowej.

Czym charakteryzują się te niemieckie gołębie?
To rasa bardzo popularna w tym kraju. Proszę sobie wyobrazić, że u nas zaprezentowanych zostanie 1.200 gołębi, a na niemieckiej wystawie pokazano 2 tys. tylko tej właśnie rasy. Gołębie te mają bardzo elegancką figurę, charakterystyczną cechą jest garbaty nos. Kiedyś w Polsce mówiono na nie garbonosy. Muszą mieć odpowiednią postawę, prostą szyjkę, ładne upierzenie, takie eleganciki. Bardzo dużo jest cech, na które zwracana jest uwaga.

Za co sędziowie przyznają punkty w takich konkursach?
Najpierw oceniana jest postawa, czyli to, jak prezentuje się gołąb. Później sędzia zwraca uwagę m.in. na prawidłowe upierzenie. Szczegółowo przygląda się, jaki ma kształt i kolor oka, jaką ma brewkę, woskówkę na dziobie, czy jest odpowiednia do rasy gołębia, jaki ma dzióbek, nogi, pazurki, itp. Wszystko to jest określone w katalogu gołębi, gdzie są ułożone normy, oczywiście w zależności od rasy. Każdy element jest oceniany. Sędzia może przyznać 100 punktów. Jeśli występują wady, to je odejmuje.

A jakie okazy będziemy mogli zobaczyć na wystawie?
Mamy już komplet zgłoszeń. Przyjedzie do nas blisko 100 wystawców, którzy zaprezentują 88 ras gołębi, m.in. zobaczymy rysie polskie niebieskie czy żółte, gołębie polskie wystawowe. Oprócz tego będzie 120 kur z 16 ras od karzełka łapciatego po brahmę olbrzymią. Warto je zobaczyć.

Poza konkursem odbędzie się także pokaz królików.
Zapraszam wszystkich już 9 i 10 stycznia do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Będzie można porozmawiać z hodowcami, poznać ciekawe ptaki i zobaczyć te najpiękniejsze, które zdobędą najwięcej punktów w konkursie. A przede wszystkim spędzić czas w przyjaznej atmosferze.

Ale to nie wszystko.
Organizujemy także tzw. wymianę nadwyżek hodowlanych. Czyli dajemy możliwość hodowcom, którzy wyhodowali większą ilość ptaków, na wymianę czy ich sprzedaż. Można przyjść na taką giełdę, nabyć ptaszka czy kurkę. To taka ciekawostka, taki folklor, który jeszcze jest...

Wystawa będzie powiązana z ważnym wydarzeniem.
W tym roku Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego będzie obchodził swoje 50-lecie. Odbędzie się uroczyste spotkanie, wręczymy odznaczenia. Przyjedzie do nas prezes polskiego związku z Krakowa.
Dziękuję za rozmowę.

Sobota i niedziela pełna ozdobnych ptaków.
Ostatnia wystawa odbyła się w 2014 r., również w ośrodku w Drzonkowie. Wtedy to zaprezentowało się ponad 900 ptaków. 80 hodowców wystawiło 68 ras gołębi i ptactwa ozdobnego. W tym roku będzie ich znacznie więcej. Wystawę zwiedzać można w najbliższą sobotę (9.00-17.00) i niedzielę (8.00-15.00). Dorośli za wstęp zapłacą 10 zł, a dzieci i młodzież wchodzą na wystawę za darmo.

Magda Weidner

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.