Pokaże plan lekcji i listę zastępstw

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Dworska
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Pokaże plan lekcji i listę zastępstw

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Piotr Waśk z VII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy stworzył aplikację na telefon, która ułatwia życie zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Wszystko zaczęło się od lekcji przedsiębiorczości. Na jednej z nich uczniowie bydgoskiej „siódemki” przygotowywali projekty miniprzedsiębiorstw, które następnie zgłosili do wojewódzkiego konkursu. Tak powstał pomysł na stworzenie aplikacji, która pokazuje plan zajęć, informuje o numerze sali następnej lekcji i wszystkich zastępstwach. - To taka przypominajka - mówi Piotr Waśk, twórca Dnia Szkolnego. - Pozwala na lepsze zorganizowanie czasu i przekazuje najważniejsze informacje. Na jednym telefonie można obserwować do czterech klas, więc program pokazuje nam, na których zajęciach są np. nasi koledzy czy dziewczyna. Mogą korzystać z niej też rodzice. A gdy tylko pojawia się nowy komunikat, otrzymujemy powiadomienie na wyświetlaczu.

Aplikację już ściągnęło ponad 400 osób uczęszczających do VII LO, ale staje się coraz popularniejsza również w innych szkołach. I to nie tylko bydgoskich. - Trzeba wejść na stronę www.dzienszkolny.pl i dodać swoją placówkę - tłumaczy Waśk. - Następnie ściągamy aplikację, która łączy się z ich stronami internetowymi. Wystarczy wkleić dwa linki i zostanie wygenerowany kod dostępu. Każda z nich otrzymuje swój własny. Stworzyłem bazę 31 szkół, które znajdują się w naszym mieście.

Jednak musi zostać spełniony jeden warunek. Plan lekcji i zastępstw musi być przygotowany w odpowiednim formacie. Z plikami w Excelu i skanami Dzień Szkolny sobie nie poradzi. Bydgoski uczeń na pracę nad aplikacją poświęcił siedem miesięcy. Musiał nauczyć się też zasad programowania.

- Zaczynałem od prostych rzeczy, jak na przykład zaprojektowanie kalkulatora - opowiada.

Na razie program działa tylko w systemie android. Jednak już wkrótce ma się to zmienić. - Od września chcę go rozbudować - zdradza drugoklasista. - Planuję też wprowadzenie nowych funkcji, jak m.in. informowania o losowaniu szczęśliwego numerka, czyli numeru w dzienniku, który jest zwolniony w danym dniu z odpowiedzi i przypominania o oddawaniu książek do szkolnej biblioteki.

Z aplikacji korzystają także nauczyciele. Dzięki temu, że łączy się ze stronami placówek wszystkie zmiany, które się na nich pojawiają, wyświetlają się automatycznie na komórkach jej posiadaczy. Co ciekawe, możemy ustawić, aby były to tylko te, które bezpośrednio dotyczą określonej klasy. - Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, że możemy dowiedzieć się już dzień wcześniej, że nie ma np. pierwszej lekcji - wyjaśnia Waśk. - Można także zmieniać kolor powiadomień i za jednym kliknięciem przenieść się na stronę szkoły.

Już niedługo rozpocznie się kampania promująca projekt bydgoskiego ucznia. - Wspólnie z kolegami chcemy odwiedzić inne placówki w mieście - dodaje Waśk. - Porozwieszamy plakaty i wytłumaczymy, jak korzystać z aplikacji, która jest darmowa.

Link www.dzienszkolny.pl

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.