Pojechali do Berlina, by zaprosić do udziału w konferencji o wojnie trzynastoletniej

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Pojechali do Berlina, by zaprosić do udziału w konferencji o wojnie trzynastoletniej

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Ożywiły się kontakty Chojnic z ośrodkami naukowymi w kraju, ale też za granicą. Pewnie będą z tego wymierne korzyści.

Trzyosobowa delegacja radnych wraz z pełnomocnikiem burmistrza ds. rozwoju i współpracy naukowej Przemysławem Zientkowskim oraz przedstawicielami Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odwiedziła Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Do wyjazdu doszło na zaproszenie dr. Igora Kąkolewskiego, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zarazem zastępcy dyrektora CBH PAN. Cel wizyty? Udział w seminarium poświęconym działalności tej instytucji oraz rozmowy o obchodach 550. rocznicy zakończenia wojny trzynastoletniej i włączenia Chojnic do Polski.

Chojniczanie dowiedzieli się, że Centrum Badań Historycznych PAN istnieje od 2006 r. i jest jedną z sześciu zagranicznych placówek PAN, a pierwszą, która ma profil zorientowany na nauki historyczne i prowadzi własne projekty badawcze. Głównym zadaniem Centrum jest badanie polsko-niemieckiej historii wzajemnych oddziaływań w kontekście europejskim. Wśród projektów realizowanych przez Centrum jest 9-tomowa seria wydawnicza „Polsko-niemieckie miejsca pamięci” oraz opracowanie szkolnego podręcznika do nauczania historii.

Przemysław Zientkowski wręczył prof. Kąkolewskiemu zaproszenie do udziału w pracach nad organizacją konferencji naukowej poświęconej 550-leciu zakończenia wojny trzynastoletniej, która jest zaplanowana na 13 września.

Omówiono też kierunek i najbliższe etapy wspólnych prac nad tłumaczeniem i opracowaniem dzieł wybitnego chojniczanina Johanna Daniela Titiusa.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.