Pojazdy wagi ciężkiej będą pod kontrolą

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(PK)

Pojazdy wagi ciężkiej będą pod kontrolą

(PK)

Władze miasta planują budowę miejsc do kontroli ciężarówek wjeżdżających na teren Torunia. Pojazdy będą ważone i mierzone.

Przypomnijmy, że od stycznia 2012 roku pojazdy o masie przekraczającej 18 ton w godzinach 6-9 i 13-19 mają ograniczony wjazd do Torunia.

Zakaz nie obowiązuje kierowców posiadających specjalne zezwolenia wydane przez Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. To forma nacisku na rząd w sprawie ustanowienia na autostradzie bezpłatnej obwodnicy. Jednak przepisy nie są w Toruniu egzekwowane. Jednym z powodów jest brak odpowiednich miejsc do kontroli.

W lutym po serii artykułów problem zaczął drążyć radny Michał Jakubaszek. Z jego inicjatywy w Miejskim Zarządzie Dróg odbędzie się kontrola. Sprawa wypłynęła też podczas posiedzenia Rady Miasta Torunia.

- Jeżeli droga jest już zaplanowana, to brakuje miejsc do kontroli czy też pomiarów prędkości. W tym momencie policja jest bezradna - przyznał Tomasz Bałuk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego. - Ostatni przykład: ulica Łódzka bez zaplanowanych miejsc dla policji.

Wyznanie najwyraźniej podrażniło ambicję urzędników. W sprawie infrastruktury drogowej i pozwoleń na wjazd do miasta odbył się cykl spotkań, m.in. z udziałem samorządowców, urzędników oraz policji. Efektem są wzmożone kontrole na rogatkach miasta, ale również konkretne inwestycje.

- Zatoka powstanie przy okazji budowy Trasy Wschodniej. Planowana jest w ciągu drogi krajowej 91, w pobliżu północnej granicy miasta, od strony Gdańska - informuje Sylwia Derengowska z Urzędu Miasta. - Tiry będą też monitorowane w ramach przygotowywanego systemu Inspekcji Transportu Drogowego, który między innymi obejmie swym zakresem system preselekcyjnego ważenia pojazdów. Polegać to będzie w uproszczeniu na tym, że w drogę będą wbudowane specjalne wagi, automatycznie ważące pojazdy. Informacje będą przekazywane do ITS. Takie urządzenia na razie są zaplanowane na ulicy Olsztyńskiej i Trasie Wschodniej, a na pozostałych drogach w dalszej kolejności. Docelowo ITS ma objąć cały Toruń.

(PK)

(PK)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.