Podwyżka w bursach. Miasto: - To konieczność

Czytaj dalej
Fot. Marcin Oliva Soto
Anna Stasiewicz

Podwyżka w bursach. Miasto: - To konieczność

Anna Stasiewicz

Od września miesięczne zakwaterowanie w miejskich bursach będzie kosztowało 85 złotych. To spora podwyżka, ale miasto ma swoje argumenty.

Do tej pory opłata za zakwaterowanie w bursach wynosiła 40 złotych. Przegłosowana przez radnych na ostatniej sesji nowa stawka w wysokości 85 złotych oznacza więc wynoszącą o ponad 2 razy większą podwyżkę .

Część uczniów, która z burs korzysta, uważa, że to sporo. - Wiele osób pochodzi z małych miejscowości, z rodzin, w których się nie przelewa - mówi 16-letnia Kasia z Nakła, która mieszka w jednej z bydgoskich burs.

Jednak miasto ma swoje argumenty przemawiające za podwyżką. - Dotychczasowa opłata w wysokości 40 złotych nie była zmieniana od 11 lat - wyjaśnia Elżbieta Wiewióra, dyrektor wydziału edukacji bydgoskiego ratusza.

- Po dokonanych w ostatnich latach modernizacjach i poprawieniu warunków pobytu w wychowanków oraz w związku ze wzrostem prowadzenia burs, dalsze utrzymywanie poprzedniej stawki nie ma uzasadnienia - argumentuje Elżbieta Wiewióra.

- Poza tym w innych polskich miastach opłaty za zakwaterowanie w bursach są wyższe od tych w Bydgoszczy i wynoszą ponad 100 złotych - dodaje.

Urzędnicy wyjaśniają również, że wysokość nowej opłaty została skonsultowana z dyrektorami burs. Wychowankowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, będą mogli skorzystać ze stypendiów szkolnych. W szczególnych wypadkach jest także możliwość zwolnienia z części albo nawet całości opłat.

W Bydgoszczy działają 3 bursy prowadzone przez miasto: nr 1 przy ul. Bartosza Głowackiego, nr 2 przy ul. Swarzewskiej oraz nr 3 przy ul. Słonecznej. Wykorzystanie miejsc noclegowych w bursach w bieżącym roku szkolnym to blisko 92 procent.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.