Podróżują po świecie i uczą się zawodów [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Muszyński
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Podróżują po świecie i uczą się zawodów [zdjęcia]

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Aż 19 bydgoskich szkół bierze udział w programie Erasmus plus. W jego ramach uczniowie m.in. wyjeżdżają na zagraniczne staże.

Dzięki międzynarodowemu projektowi młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych odwiedziła już m.in. Portugalię i Anglię. W tym roku wyjedzie jeszcze do Irlandii i Niemiec. Łącznie w programie Erasmus plus weźmie udział 60 przyszłych techników budownictwa i renowacji elementów architektury. - Zainteresowanie zagranicznymi stażami jest u nas ogromne - mówi Dorota Czechowska, wicedyrektor „budowlanki”. - Mamy cztery osoby na jedno miejsce. Przy rekrutacji pod uwagę bierzemy zachowanie, znajomość języka angielskiego lub niemieckiego i oceny z przedmiotów zawodowych. Dodatkowo uczniowie przystępują do testu i przechodzą rozmowę kwalifikacyjną w języku obcym. Udział w projekcie jest nagrodą dla najlepszych.

Podczas dwutygodniowych wyjazdów uczniowie uczestniczyli w warsztatach, szkolili się z angielskiego, zwiedzali miasta i poznawali kulturę.

- Jednak przede wszystkim była to doskonała okazja, aby zobaczyli techniki pracy wykorzystywane w innych krajach - dodaje Czechowska. - Z tych wyjazdów dużo wynieśli także nauczyciele, którzy im towarzyszyli.

Szkoła już myśli o kolejnej edycji Erasmusa. W tym roku do programu zgłosi także klasy o profilu technik geodeta. - Sami musieliśmy nawiązać współpracę z zagranicznymi partnerami, którzy zgodzą się przyjąć naszych uczniów - uzupełnia Czechowska.

Dzięki programowi Erasmus plus do tej pory zrealizowano 21 projektów, w których wzięło udział 19 bydgoskich szkół i przedszkoli. Na ten cel przeznaczono 3,5 mln zł, które pochodziły z unijnych funduszy. - Zakłada on tworzenie partnerstw między środowiskami edukacyjnymi, organizacjami pozarządowymi i firmami - tłumaczą pracownicy ratusza. - W poprzednich latach udział w nim mogły wziąć tylko i wyłącznie uczelnie wyższe. Teraz został rozszerzony.

Szkoła Podstawowa nr 37 razem z placówkami z Hiszpanii, Szwecji, Estonii i Islandii przygotowuje warsztaty na temat „Wody wokół nas”.

- W kwietniu będziemy gościć nauczycieli z tych krajów - wyjaśnia Mirosław Zajdler, dyrektor podstawówki. - Chcemy pokazać im Bydgoszcz i nasz piękny kanał. Zorganizujemy także warsztaty i lekcje dla naszych uczniów, a wyniki naszej pracy znajdą się w anglojęzycznej publikacji.

W grudniu natomiast IV Liceum Ogólnokształcące odwiedziła młodzież i nauczyciele z Turcji, Bułgarii, Cypru, Łotwy oraz Litwy. - Przyjechało 25 osób - opowiada Justyna Rościszewska, wicedyrektor IV LO. - Zwiedzali cały nasz region. Zobaczyli m.in. Muzeum Mydła i Historii Brudu, fabrykę bombek i manufakturę słodyczy. Nasz projekt dotyczy planowania przyszłości i chodzi w nim o poznanie różnych zawodów od kuchni.

W tym roku to uczniowie „czwórki” wyjadą za granicę. - Zakwalifikowało się 25 osób - dodaje Rościszewska. - Część z nich w kwietniu pojedzie do Turcji, a w maju na Litwę. Program jest dwuletni, więc część wyjazdów zaplanowaliśmy na przyszły rok szkolny.

Wnioski do następnej edycji Erasmusa można składać do 2 lutego.


Międzynarodowy Program Erasmus plusMiędzynarodowy Program Erasmus plus obejmuje edukację, szkolenia i aktywność sportową młodzieży z krajów należących do Unii Europejskiej. Szacuje się, że skorzystają z niego 4 mln osób. 800 tys. nauczycieli, wykładowców, szkoleniowców i innych osób pracujących z młodzieżą weźmie udział w projektach mobilności pracowników. Szacuje się, że 25 tys. partnerstw połączy 125 tys. szkół, instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego. Projekt rozpoczął się w 2014 roku i potrwa do 2020. Jego budżet wyniesie 14,7 mln euro.
Bydgoskie placówki biorące udział w projekcieW Bydgoszczy udział biorą w nim Przedszkole 66, Gimnazjum nr 5, Pałac Młodzieży, Szkoła Podstawowa nr 37, Szkoła Podstawowa nr 41, Zespół Szkół nr 4, Zespół Szkół nr 12, Zespół Szkół nr 19, Zespół Szkół nr 21, Zespół Szkół nr 22, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Chemicznych, Zespół Szkół Handlowych, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 oraz Zespół Szkół Samochodowych.
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.