Janusz Brodzińskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Pod znakiem pięknej pasji. Jubileusz Tadeusza Konieczki

Tadeusz Konieczka  obok zwiastunów i zapowiedzi jednej ze swoich licznych, bardzo ciekawych wystaw. Fot. Janusz Brodziński Tadeusz Konieczka obok zwiastunów i zapowiedzi jednej ze swoich licznych, bardzo ciekawych wystaw.
Janusz Brodzińskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Ma w swojej kolekcji ogromną ilość eksponatów związanych z Kujawami i ludźmi regionu. Jest filatelistą, przewodnikiem, działaczem turystyki...

W niedzielę, 17 bm. znany regionalista i kolekcjoner - Tadeusz Konieczka ukończył 80 lat życia.

Jest urodzonym inowrocławianinem. Pracował w Kombinacie Cementowo-Wapienniczym „Kujawy” w Bielawach koło Barcina (obecnie Lafarge) i do dziś przewodniczy Kołu Emerytów tego zakładu. Większą część życia poświęcił kolekcjonerstwu.

- Zaczęło się jeszcze w mątewskiej podstawówce od gromadzenia pudełek po zapałkach - mówi jubilat-pasjonat. - Potem przyszedł czas na cuiaviana. Szczególny sentyment do Kasprowicza wyrósł z koleżeńskich kontaktów z potomkami sióstr poety, z Antczakami, Roliradami i innymi członkami rodziny. Także z bliskiej mi tradycji, bo w latach dwudziestych moja babcia, Tekla Konieczkowa podejmowała Mistrza Jana kujawskim żurkiem u siebie, w Szymborzu. W późniejszych latach były też kontakty z córką poety, Anną Jarocką.

Nakładem własnych środków i czasu Tadeusz Konieczka zgromadził niezliczoną ilość eksponatów związanych z Kujawami i wybitnymi ludźmi regionu, ze szczególnym uwzględnieniem Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego, Józefa Glempa, a także Powstania Wielkopolskiego oraz Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. Jest też filatelistą, przewodnikiem i działaczem turystycznym (był przewodniczącym Oddziału PTTK), uczestnikiem zlotów i imprez krajoznawczych, członkiem stowarzyszeń społecznych.

Ze swoich zbiorów urządził około sto wystaw z okazji ważnych rocznic, świąt i wydarzeń ogólnopaństwowych i lokalnych. Popularyzował też region i jego postacie m.in. w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Tarnowie, Zamościu, Poznaniu, Toruniu, Gnieźnie, Opolu, Radomiu, Zakopanem. Wciąż prezentuje gromadzone z pietyzmem zbiory medali, odznaczeń, odznak, banknotów, znaczków pocztowych, proporczyków, rzadkich wydawnictw i artykułów, plakatów, programów imprez, obrazów i reprodukcji, miniatur, fotografii, listów, dedykacji, autografów i wiele innych pamiątek.

- Nie zbieram tych rzeczy tylko dla siebie - powtarza. - Wierzę, że mogą one rozbudzić szersze zainteresowania u innych osób.

Jubilatowi, blisko związanemu także z redakcją „Gazety Pomorskiej”, życzymy wiele jeszcze lat w zdrowiu i z możliwościami realizowania jego szlachetnej, owocnej również dla innych, pasji.

Janusz Brodziński

Janusz Brodzińskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.