Poczekamy jeszcze na Mieszkania Plus [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Agnieszka Domka-Rybka

Poczekamy jeszcze na Mieszkania Plus [wideo]

Agnieszka Domka-Rybka

Inowrocław i Toruń są w pilotażowym programie „Mieszkanie +”. Jednak marne szanse na to, że klucze szybko trafią do pierwszych lokatorów.

Tanie mieszkania na wynajem to, po „Rodzinie 500 plus”, drugi sztandarowy program rządu. Oficjalnie wystartował jesienią 2016 roku.

- Mamy nadzieję, że pierwsi lokatorzy pojawią się w mieszkaniach już w 2018 roku - tak ostrożnie wypowiedział się kilka dni temu Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, na antenie Radia Kraków.

Wcześniej rząd wskazywał na 2017 rok.

Najpierw bilans: czy to się opłaca?

Pilotaż programu realizuje wyłoniona w Banku Gospodarstwa Krajowego spółka BGK Nieruchomości. Według informacji, które nam przekazała, jako pierwsze lokalizacje pod „Mieszkania Plus” w Kujawsko-Pomorskiem wskazano Inowrocław i Toruń.

Sprawdziliśmy wczoraj, jak długo mieszkańcy poczekają na tanie lokale. Niestety, może to jeszcze potrwać, ponieważ np. w Inowrocławiu wątpliwości budzi atrakcyjność inwestycyjna wskazanych terenów.

- Z Inowrocławiem zawarliśmy list intencyjny, ale jest on jedynie wstępnym porozumieniem - podkreślają w BGK Nieruchomości.

- Nasze miasto jest zabudowane do granic - mówi Agnieszka Chrząszcz-Stajszczak, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia. - Zaproponowaliśmy ulicę Mątewską, cztery działki o powierzchni prawie pięciu hektarów. Plan zakładał cztery budynki, 160 lokali mieszkalnych i osiem komercyjnych na parterze. Podczas wizji lokalnej przedstawicieli BGK zainteresowanie wzbudziła tylko jedna działka ze względu na bliskość mediów (woda, kanalizacja, prąd, gaz, sieć cieplna). Czekamy teraz na oficjalne pismo w tej sprawie.

Drugą regionalną lokalizacją w pilotażowym programie jest Toruń, z którym BGK podpisał, 11 marca, warunkową umowę inwestycyjną. Wynika z niej, że w rejonie ulic Okólnej i Inowrocławskiej, w dzielnicy Podgórz, mogą powstać 324 mieszkania.

Również w tym przypadku w grę wchodzi przeprowadzenie due diligence, czyli bilansu, na ile inwestycja będzie opłacalna dla obu stron. - Czekamy na szczegóły dotyczące warunków podpisania umowy inwestycyjnej z BGK, a to może nastąpić najszybciej pod koniec czerwca - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.

Temu, co lokalnie dzieje się wokół „Mieszkania+” przygląda się Bydgoszcz. - Prezydent zobowiązał Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego do przeprowadzenia analiz perspektyw i możliwości udziału w tym programie - mówi Magdalena Kwiatkowska, prezes BTBS. - Jesteśmy w stałym kontakcie z BGK, by ustalić zasady ewentualnej współpracy.


Rekordowy kwartał na zakończenie rekordowego roku dla deweloperów.

Czy lokale z rządowego programu będą oddawane z poślizgiem? - Na razie budują się tylko w dwóch polskich miastach, Jarocinie i Białej Podlaskiej - komentuje Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości. - Być może w najbliższych miesiącach wprowadzą się do nich pierwsi lokatorzy, ale takich mieszkań będzie co najwyżej kilkadziesiąt. Jednak rząd zrobi wszystko, by do wyborów powstało ich jak najwięcej.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.