Pobiegli do Januszkowa

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Iwona Góralczyk

Pobiegli do Januszkowa

Iwona Góralczyk

Patronem przedsięwzięcia nie przez przypadek był poeta Klemens Janicki. W tym roku przypada 500-lecie urodzin poety urodzonego w wiosce, którą przy okazji odwiedzili uczestnicy imprezy. Tu właśnie, w sercu Januszkowa, znajduje się pomnik-popiersie wieszcza.

Tu także biegaczy witali i im kibicowali, podając wodę, mieszkańcy wioski, nauczyciele z miejscowej szkoły, uczniowie, rodzice.

Oprawę imprezy w Januszkowie, pod okiem dyrektor SP Beaty Rumel, przygotowali Mirosława Zwietrzała, Alicja Gorwa, Elżbieta Marciniak, Barbara Śledzikowska, Diana Staszewska, Sylwia Goc, Katarzyna Grycza - Pawłowska, Renata Chareńska, Anna Maciejewska, Aleksandra Chęś oraz sołtys Andrzej Wesołowski.

Wcześniej, w żnińskim parku, zorganizowano biegi dla dzieci i młodzieży. O Klemensie Janickim, przed startem spod baszty o godz. 12, opowiadał Ignacy Lewandowski. Organizatorem XXIII edycji Biegów był Żniński Klub Biegacza „1992“ z prezesem Stanisławem Goclikiem na czele. Współorganizatorem Żnińskie Towarzystwo Kultury z prezesem Stefanem Czarneckim (w muzeum przygotowano miniwystawę o poecie; uczestnicy otrzymali też gadżety i ulotki informacyjne o wieszczu). Wszyscy, którzy ukończyli bieg, zostali też udekorowani medalem z wizerunkiem Klemensa Janickiego.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.