Po znakach trafimy do celu?

Czytaj dalej
Fot. UC Skrwilno
Karolina Rokitnicka

Po znakach trafimy do celu?

Karolina Rokitnicka

Nasz Czytelnik poprosił o interwencję w sprawie oznaczenia miejsca pamięci w lasach skrwileńskich. Gmina pewne kroki w tej sprawie poczyniła.

- Czytałem artykuł o otwarciu wystawy w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, która dotyczy zbrodni hitlerowskich. Dochodziło do nich m.in. w skrwileńskich lasach. Wiem, że wiele osób to miejsce odwiedza, m.in. potomkowie zamordowanych, nawet z Warszawy widziałem przyjezdnych. Ludzie mają jednak kłopot w dotarciu do celu - mówi nasz Czytelnik.

Mieszkaniec powiatu rypińskiego zaproponował, by na skrzyżowaniu w Skrwilnie oddalonym o około 2 km od miejsca egzekucji, przed ulicą Leśną w kierunku Szczawna, przy szkole pojawiły się drogowskazy.

- Koszt nie jest chyba duży, a o historii trzeba pamiętać. Widziałem takie tablice na Kurpiach. Ładnie wykonane, widoczne, zwracały uwagę. U nas bywało różnie, były lata, że nawet krzyża nie można było postawić, bo o zbrodniach wojennych się nie mówiło. Teraz mamy wolne czasy, nawet uroczystości rocznicowe się tam odbywają. Dzieci w szkole się o historii uczą. Warto więc oznaczyć te miejsca - uważa nasz Czytelnik.

Okazuje się, ze gmina ustawiła znaki-drogowskazy do miejsca zbrodni w Raku.

- Jedna tablica znajduje się przy szkole, a druga przy drodze Skrwilno-Szczawno. Poza tym Lasy Państwowe utworzyły tam także ścieżkę przyrodniczo-ekologiczną. Na tablicach są także informacje o historii, która miała miejsce w skrwileńskich lasach. W samym miejscu zbrodni także jest oznaczenie. Wydaje się, że oznaczenia są dobre, jednak przyjrzymy się im, być może zasadne będzie ustawienie dodatkowych tablic - mówi wójt gminy Skrwilno Dariusz Kolczyński.

Władze gminy zdradzają, że pewne plany dotyczące drogi w kierunku Szczawna są.

- Ta droga ma duże znaczenie. Planujemy w przyszłym roku jej remont i budowę ścieżki pieszo-rowerowej, wraz z oświetleniem. Chodzi o odcinek ponad 2 kilometrów - dodaje wójt Kolczyński.

Lasy skrwileńskie były miejscem największych egzekucji na terenie powiatu rypińskiego. Koło miejscowości Rak hitlerowcy pogrzebali przynajmniej 1450 osób.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.